Rodině Kurdky zesnulé ve vazbě vyhrožuje telefonáty či falešnými účty na Instagramu íránská rozvědka. Lidé se veřejně bojí mluvit, protože by je podle jejich slov zabila. Nespokojenost s íránským režimem je ovšem velká. Informují o tom na BBC a IranWire.
Korespondentka britské televize BBC pro Blízký východ Anna Foster se setkala na hranici s iráckým Kurdistánem s Erfanem Mortezaiem, bratrancem 22leté Kurdky Mashy Amini. Mladou ženu krátce po příjezdu do Teheránu zadržela mravnostní policie. Porušila totiž přísný zákon o hidžábu.
Masha však ve vazbě upadla do kómatu a po třech dnech zemřela. Policie tvrdila, že zemřela následkem náhlé zástavy srdce. Její rodina ovšem oponovala, že policisté jejich dceru zbili obuškem do obličeje. Také ji měli obličejem mlátit o jeden ze svých vozů.
#Mahsa_Amini‚s cousin uses her Kurdish name: #ZhinaAmini
— Zara (@Zaraurv) October 10, 2022
Mahsa was her official name – certain #Kurdish names are banned
‚The people of #Iran have been in resistance + protest against the regime for many years but are revolutionaries.‘#IranRevolution2022https://t.co/ua8cj1HRE7
Smrt mladé Kurky vyvolala po celé zemi intenzivní protesty. Organizaci spojených národů (OSN) překvapila násilná reakce úřadů. Podle záběrů z ulic a úmrtních listů používaly bezpečnostní síly ostrou munici. Zahynulo již nejméně 133 osob.
Mortezai se snaží svrhnout Islámskou republiku již dlouho. Patří ke kurdským milicím Pešmerga a bojuje za Komalu, opoziční íránskou kurdskou stranu v exilu se sídlem v Iráku. Pro BBC řekl, že se jeho rodina nachází pod velkým tlakem.
„Nemluvíme s organizacemi pro lidská práva. O jejím úmrtí neinformujeme nikoho z vnějšího světa,“ řekl Mortezai. Íránská vláda z tamních nepokojů viní i vnější vlivy.
Íránská rozvědka šíří strach
Mortezai používal během rozhovoru jméno Zhina. Masha totiž bylo její oficiální íránské jméno. Některá kurdská jména jsou v Íránu zakázána.
„Zhina byla normální, nikoli politický člověk,“ uvedl na pravou míru její bratranec. „Režim si vymýšlí různé scénáře a dezinformace. Tvrdí, že Zhina se mnou byla v kontaktu a já jsem jí poslal do Íránu, aby vykonávala určitou činnost.“
Íránští zpravodajci tvrdili, že Mortezai odvezl Mishu z Íránu na bezpečnostní i politický výcvik. On ovšem řekl, že ji zajímala pouze hudba, umění, cestování a život. „Masha neměla vůbec žádné politické zájmy,“ uvedl podle webu IranWire Mortezai.
Přiznal, že jeho rodině íránská rozvědka vyhrožuje smrtí formou telefonátů či falešnými účty na Instagramu. Pokud se zapojí do protestů, mohou být podle těchto zpráv zabiti.
„Sám jsem dostával po telefonu mnoho výhružek, že pokud mě uvidí ve městě, unesou mě a zabijí,“ přiznal Mortezai.
Foster popsala patrný strach z rozvědky. Lidé se veřejně bojí mluvit a nechtějí prozradit svá jména. Hovořit před kamerou je vystavuje vědomému riziku. „Zabila by nás íránská rozvědka,“ myslí si rodina, která přijela ze Sanandadžu.
Místní však zmiňují problémy s hidžábem, ale rovněž s korupcí. Kritizují celý systém, a přestože svou zemi milují, bojí se v ní žít.
V Íránu se protestovalo již dříve. Mortezai ovšem věří, že tyto demonstrace by mohly mít trvalý účinek.
„Neměli bychom zapomínat, že íránský lid byl v odporu a protestoval proti režimu po mnoho let, ale nyní jsou lidé revolucionáři.“