Francouzský start-up zabývající se pěstováním masa Gourmey získal investici ve výši 48 milionů eur. Za tyto finanční prostředky postaví speciální továrnu, v níž chce vyrábět v laboratoři foie gras, pochoutku oblíbenou zejména ve Francii. Té je totiž kvůli ptačí chřipce nedostatek. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Foie gras známe jako ztučnělá játra hus a kachen. Zvláště ve Francii se bavíme o oblíbeném pokrmu, v zemi je ho ovšem kvůli ptačí chřipce a nutnosti vybíjet celá hejna zásadní nedostatek. Ten by se mohl nejvýrazněji projevit v během klíčové sezóny kolem Vánoc.
Podle informací deníku Le Figaro letos pochází od francouzských producentů o 30 až 40 procent kachen méně.
Lab-Grown Foie Gras in Paris Wins Funds as Shortage Looms – https://t.co/lss22rUttw – https://t.co/HVds889qAO #GoogleAlerts
— newinnovs2love (@newinnovs2love1) October 5, 2022
Cestou, jak tento nedostatek vyřešit, je laboratorní výroba. Umělou produkcí masa se zabývá start-up Gourmey, který nyní podle agentury Bloomberg obdržel investici ve výši 48 milionů eur.
Obnos využije k vybudování závodu o rozloze 4,2 tisíce metrů čtverečních v Paříži, v němž hodlá foie gras „pěstovat ve zkumavce“.
„Dostáváme se do fáze výroby a komercializace,“ řekl spoluzakladatel Gourmey Nicolas Morin-Forest.
Hlavní překážkou pro výrobu foie gras, která tento pokrm pěstuje z kachních buněk, tudíž nevyžaduje chov a porážení kachen, je podle Morin-Foresta to, že výrobek musí schválit regulační orgány, aby jej start-up směl prodávat v obchodech.
Budoucností masa nejsou farmy, ale laboratoře
Společnost Gourmey chce vyrábět foie gras ve velkém. Spolupracuje s kuchaři a svůj produkt hodlá zavést do špičkových restaurací. První masné produkty začne start-up distribuovat již během několika měsíců v USA.
Následovat má asijský trh, Evropa však nejspíše přijde na řadu později kvůli přísnějším regulačním orgánům.
Maso vyráběné v laboratoři není ničím novým. Vědci o něm hovoří jako o šetrné alternativě, chov dobytka totiž zatěžuje planetu skleníkovými plyny.
Několik izraelských společností například přišlo s 3D tiskem masa. Jednou z nich je firma MeatTech. Produkovat maso svede s pomocí množících se kmenových buněk s podporou biologických roztoků s minerály a hormony ze samotného zvířete.
Maso z 3D tisku se chutí, nutričními hodnotami ani tvarem nijak neliší od klasického masa. Při jeho produkci se ovšem ušetří 13 500 litrů vody, 11 kilogramů emisí CO2 a téměř 158 metrů čtverečních zemědělské půdy.