Čínský prezident Si Ťin-pching dnes v projevu k zahájení 20. sjezdu komunistické strany mimo jiné řekl, že vláda posílí podporu porodnosti. Ta je totiž v zemi navzdory řadě již přijatých opatření jedna z nejnižších na světě, loni klesla na 1,16. Vláda má proto obavy, že by to mohlo ohrozit ekonomiku této nejlidnatější země světa. Porodnost je v Číně na historickém minimu a experti očekávají, že za několik let se počet obyvatel Číny začne snižovat.
„Vytvoříme systém, který podpoří porodnost, a národní strategii, která bude reagovat na stárnutí populace,“ prohlásil čínský prezident v Pekingu před asi 2300 delegáty sjezdu, který má nastínit politiku strany na dalších pět let.
Xi says China will seek to lift birth rate in face of ageing population https://t.co/QEMTSYEatH pic.twitter.com/1ClzWuFIbf
— Reuters (@Reuters) October 16, 2022
Čína, kde žije asi 1,4 miliardy lidí, v roce 2016 nahradila politiku jednoho dítěte, uplatňovanou od konce 70. let s cílem zastavit tehdejší populační explozi, limitem dvou dětí na jeden pár. V červnu loňského roku Peking oznámil, že umožní všem párům mít děti tři. Čínská populace ale i přesto v posledním desetiletí rostla nejpomaleji od 50. let minulého století.
Počet nově narozených dětí podle expertů letos zřejmě klesne pod deset milionů. Loni dosáhl 10,6 milionu, což bylo o 11,5 procenta méně než v roce předchozím.
Čína se už v minulých letech snažila porodnost podpořit daňovými úlevami pro rodiny, dotacemi na bydlení, delší mateřskou dovolenou či penězi navíc na třetí dítě, uvedla agentura Reuters. Ochotu čínských žen mít děti tím ale výrazně nepovzbudila. Podle analytiků jsou důvodem nízké porodnosti mimo jiné vysoké náklady na školy, nízké mzdy či dlouhá pracovní doba, ale i covidová opatření a obavy o ekonomickou budoucnost.
Čínská média už dříve informovala, že regionální úřady dostaly nařízeno, aby zajistily více zařízení péče o předškolní děti a pracovní místa, která jsou vstřícná k rodinám s dětmi. Ke zvýšení porodnosti chtějí úřady přispět i tím, že zahrnou metody asistované reprodukce do státního zdravotnického systému. Umělé oplodnění je totiž v Číně velmi drahé a pro neprovdané ženy nedostupné.