Levicová opozice svolala v Paříži protest proti rostoucím cenám a nedostatku investic do boje proti klimatické změně. V neděli tak pařížskými ulicemi kráčelo na 140 tisíc lidí. Vyvinuli tím tlak na vládu prezidenta Emmanuela Macrona, která nedávno ztratila většinu v parlamentu. Pochod doplnil už tři týdny trvající stávky v několika francouzských rafinériích. Informoval o tom server Al Jazeera a France24.
Nedělní pochod v Paříži proti „vysokým životním nákladům a nečinnosti ohledně klimatické změny“ předčil očekávání francouzské policie. Odhadovala totiž účasti asi 30 tisíc protestujících, místo toho se jich však ukázalo na 140 tisíc. Většina protestu se obešla bez většího násilí, někteří z demonstrujících ale zapálili popelnice nebo poškodili bankomaty. Policie proto podle serveru France24 musela v jednu chvíli použít slzný plyn nebo obušky. Protest zorganizovala francouzská levicová opozice vedená Jean-Luc Melenchonem.
„Všechno se postupně propojuje. Začínáme tímhle pochodem, který je obrovským úspěchem,“ vzkázal pak z korby nákladního auta politik protestujícím. Ti po francouzské vládě při protestech požadovali především větší investice do boje s klimatickou krizí, ale také zmražení cen energií, nájmů a základních potravin. Kromě toho také volali po navýšení daní pro obrovské korporace vydělávající na současné energetické krizi. Protest v Paříži se tak propojil s už tři týdny trvajícími stávkami ve francouzských rafinériích.
Čtyři ze sedmi francouzských rafinérií jsou totiž v současnosti zablokované. Stávkující zaměstnanci požadují vyšší platy. Podle nich si obrovské výdělky jejich zaměstnavatelé nechávají pouze pro sebe. V důsledku jejich protestu je ve Francii pozastavený chod také asi třetiny benzínových pump. Lidé tak na natankování čekají v dlouhých frontách i několik hodin. Další protesty v dopravním sektoru svolané na úterý by mohly situaci ještě zhoršit.
Nedělní protesty v Paříži vyvinuly také nový tlak na vládu Emmanuela Macrona
Proti požadavkům zaměstnanců rafinérií se pak postavil francouzský ministr pro rozpočet Gabriel Attal. „Samozřejmě, že máme právo stávkovat. Existuje ale pořád nějaká hranice, protože stát musí opět začít fungovat,“ okomentoval podle serveru Al Jazeera současné dění. Nedělní pochod vyvolal rovněž tlak na současnou vládu Macrona. Ta totiž v červnových volbách ztratila v parlamentu většinu. Je pro ni proto nyní složité prosadit své cíle a například i diskutovat o budoucím rozpočtu.
Francouzská premiérka Elisabeth Borne proto v neděli večer uvedla, že pokud by v pondělí zůstala situace napjatá, mohly by úřady přistoupit k nucenému ukončení trvajících stávek. Nedělní demonstrace se pak účastnily také prominentní francouzské osobnosti. Po Melenchonově boku kráčela například nejnovější držitelka Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernaux. Desítky dalších umělců také před začátkem protestu zveřejnily otevřený dopis, ve kterém veřejnost vyzvaly k účasti na chystaném pochodu.