Ugandský prezident Yoweri Museveni vyhlásil okamžitý třítýdenní lockdown dvou vysoce rizikových okresů kvůli epidemii eboly. Informuje o tom CNN, Al-Džazíra a další servery.
Museveni v televizním projevu uvedl, že bude zastaven veškerý pohyb do okresů Mubende a Kassanda i z nich. Jen nákladní vozy budou moci do těchto oblastí vjíždět a vyjíždět.
Lockdown started in Mubende & Kasanda and its soon coming here, Kampala mark this tweet. There was a balance of some COVID money that government was supposed to receive from the western powers to push for vaccination of anything (Ebola). #MoneyInYourPocket pic.twitter.com/y1ZrrhH7gC
— National Economic Empowerment Dialogue (@need_uganda1) October 17, 2022
Bude také vyhlášen zákaz vycházení, informuje CNN. Zavřou se modlitebny, bary, tělocvičny, sauny a další zábavní podniky, ale školy zůstanou otevřené, dodal.
„Vzhledem k závažnosti problému a s cílem zabránit dalšímu šíření a ochránit životy a živobytí vláda přijímá mimořádná opatření. Vyžadují součinnost nás všech,“ uvedl Museveni.
Ugandské ministerstvo zdravotnictví rovněž zvýší vyhledávání kontaktů a pomoc místním zdravotnickým zařízením. Podle Al-Džazíry už od začátku epidemie v září zemřelo devatenáct lidí a 58 je nakažených.
Ebola je vzácné, ale smrtelné onemocnění. Šíří se přímým kontaktem s tělními tekutinami a nepřenáší se vzduchem, uvádí americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Nedá se tedy chytit tak jednoduše jako například covid.
Nemá žádný lék a neexistuje žádná schválená vakcína, ačkoli existuje soustředěná snaha o její vytvoření.
Vakcíny se už vyvíjejí
Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus na začátku tohoto měsíce na brífinku pro média uvedl, že vakcíny, které se úspěšně používají k potlačení nedávných epidemií eboly v Demokratické republice Kongo, nejsou účinné proti typu viru ebola, který nyní koluje v Ugandě.
„Proti tomuto viru je už v různých fázích vývoje několik vakcín. U dvou z nich by mohly v Ugandě začít klinické testy. Vláda je ovšem musí schválit,“ řekl Tedros.
Uganda zažila čtyři epidemie eboly. Při nejsmrtelnějším z nich zemřelo v roce 2000 více než 200 lidí.
Museveni vyhlásil epidemii eboly v září poté, co byl potvrzen případ relativně vzácného súdánského kmene a případů začalo přibývat v jednotlivých okresech.
Podle CDC osoba nakažená ebolou „není nakažlivá, dokud se neobjeví příznaky včetně horečky, bolesti hlavy, svalů a kloubů, únavy, ztráty chuti k jídlu, gastrointestinálních příznaků a nevysvětlitelného krvácení“.
Virus se šíří přímým kontaktem s tělními tekutinami a nepřenáší se vzdušnou cestou, uvádí CDC.