V Indonésii zemřelo na akutní selhání ledvin téměř 100 dětí. Oznámil to dnes mluvčí tamního ministerstva zdravotnictví. Agentura Reuters uvedla, že v Indonésii těchto případů přibývá v době, kdy Gambie vyšetřuje úmrtí sedmi desítek dětí na selhání ledvin po léčbě sirupem proti kašli.
V Indonésii počet případů roste, 12. září země ohlásila 20 úmrtí mezi dětmi. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Mohammad Syahril dnes řekl, že se akutní selhání ledvin objevilo u 206 dětí a 99 z nich zemřelo.
Almost 100 children in #Indonesia have died from acute kidney injury this year, a health ministry official told reporters on Wednesday.https://t.co/O3RKXSyGmC
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) October 19, 2022
V Gambii se problém spojuje se sirupy používanými k léčbě kašle. Používaly se tam výrobky indické firmy Maiden Pharmaceuticals s vysokým obsahem diethylenglykolu a ethylenglykolu, které mohou být toxické.
Indonéské úřady tvrdí, že v zemi tyto produkty nejsou na trhu a že látky, které zmíněné sirupy obsahovaly, jsou nyní zakázané pro všechny dětské sirupy prodávané v Indonésii.
Přesto ale na sirupy zřejmě padá podezření, protože Syahril řekl, že „ministerstvo jako preventivní opatření požádalo všechny zaměstnance zdravotnických zařízení, aby přestali předepisovat a poskytovat jakoukoli léčebnou látku v podobě tekutiny nebo sirupu, dokud vyšetřování neskončí“. Mluvčí také řekl, že 65 procent případů akutního selhání ledvin připadá na Jakartu.
Indonésie jmenovala tým specialistů, který se má zabývat příčinou náhlého nárůstu případů u dětí. Skupina zahrnuje také zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO), která se už zabývá situací v Gambii.
Indonéské ministerstvo zdravotnictví dopisem požádalo všechny nemocnice, aby shromáždily léky, které dostaly rodiny dětí přijatých kvůli selhání ledvin, aby bylo možné provést toxikologické testy. Lékárnám se doporučuje, aby do odvolání přestaly prodávat léky na bázi sirupů.