Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes telefonicky hovořil se svými protějšky ze Spojených států, Francie, Británie a Turecka. Ve třech těchto telefonátech podle tiskových agentur hovořil o obavách Moskvy z toho, že by Ukrajina mohla v konfliktu použít takzvanou špinavou bombu. Rusko neposkytlo žádné důkazy pro takové tvrzení, podotkla agentura Reuters. Britský ministr obrany Ben Wallace ruské tvrzení o údajně chystané akci Kyjeva, které mají napomáhat západní země, odmítl. Ukrajina zatím nereagovala.
„Jednali o situaci na Ukrajině, která má stálou tendenci k další nekontrolované eskalaci,“ uvedl k rozhovoru mezi Šojguem a francouzským ministrem obrany Sébastienem Lecornuem ruský resort obrany podle agentur TASS a Interfax. Šojgu svému protějšku sdělil obavy z možných provokací ze strany Ukrajiny s použitím špinavé bomby, píší ruské agentury.
⚡️Russian defense minister claims Ukraine will use a ‚dirty bomb‘.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) October 23, 2022
Sergei Shoigu made the unproven claim in his phone conversations with U.K. Defense Secretary Ben Wallace, French Defense Minister Sebastien Lecornu, and Turkish Defense Minister Hulusi Akar.
Agentury zanedlouho informovaly také o telefonátech Šojgua s ministry obrany Británie a Turecka – Benem Wallacem a Hulusim Akarem. Také je podle vyjádření ruského ministerstva obrany Šojgu informoval o „obavách z možných provokací ze strany Ukrajiny“, která by podle jeho tvrzení mohla použít špinavou bombu.
Londýn později uvedl, že Wallace hovořil se Šojguem na žádost ruské strany. „Ministr Šojgu tvrdil, že Ukrajina s pomocí západních zemí včetně Británie plánuje akce s cílem eskalovat konflikt na Ukrajině,“ uvedl britský resort obrany na twitteru. Britský ministr obrany tato tvrzení odmítl a upozornil, že podobná obvinění by neměla být použita jako záminka k větší eskalaci, uvedlo ministerstvo a poznamenalo, že jeho šéf znovu vyjádřil podporu Ukrajině a přání ohledně zmírnění napětí. Londýn je v tomto ohledu připraven pomoci.
Telefonát mezi ministry potvrdila i Paříž, přičemž Lecornu hovořil o odhodlání své země přispět k mírovému řešení konfliktu, který Rusko rozpoutalo na konci února. Francie odmítla jakoukoliv formu eskalace, zejména tu jadernou, sdělil Lecornu po telefonátu podle agentury AFP.
TASS vpodvečer informoval rovněž o telefonátu ruského ministra s jeho americkým protějškem Lloydem Austinem, v případě tohoto jednání ovšem Moskva bližší detaily neposkytla. Uvedla, že ministři hovořili o situaci na Ukrajině. Šojgu s Austinem mluvil podruhé během tří dnů, před tím spolu podle agentury TASS naposledy telefonicky jednali v květnu.
Takzvaná špinavá bomba používá konvenční výbušniny s příměsí radioaktivního materiálu, poznamenal Reuters. Ruská média už v březnu s odvoláním na nejmenovaný zdroj tvrdila, že Ukrajina tento typ bomby vyvíjí, přičemž ani tehdy neposkytla žádné důkazy.
Ruská agentura RIA Novosti dnes napsala, že podle důvěryhodných zdrojů z různých zemí Kyjev údajně připravuje na svém území „provokaci spočívající v odpálení špinavé bomby“. Cílem je prý obvinit Rusko z použití zbraní hromadného ničení, a tím zahájit ve světě protiruskou kampaň, jejímž cílem je podkopat důvěryhodnost Moskvy. Důkazy agentura neposkytla.
Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu v této souvislosti připomněla nedávnou zprávu amerického Institutu pro studium války (ISW) o tom, že Rusko pravděpodobně připravuje mediální zázemí pro svou akci pod falešnou vlajkou. ISW v ní naznačil, že ruská armáda by mohla vyhodit do povětří Kachovskou vodní elektrárnu na Dněpru ve snaze zakrýt svůj ústup a zpomalit ukrajinskou ofenzivu v Chersonské oblasti. Z útoku na přehradu a zaplavení regionu by Moskva obvinila ukrajinské ozbrojené síly. Podle ISW se tak Kreml může pokusit využít této provokace k odvedení pozornosti od zpráv o ruských ztrátách v této oblasti.