Letecký útok zabil nejméně 50 lidí na koncertu v Myanmaru, který pořádala etnická menšina v konfliktu s vládnoucí armádou, opozičními skupinami a médii. Útok odsoudila OSN a západní ambasády. Informovala o tom agentura Reuters, BBC či Euronews.
Při náletu na jednu z největších etnických povstaleckých skupin v oblasti A Nang Pa v Myanmaru zahynulo podle BBC Barmese nejméně 50 lidí a asi 100 bylo zraněno. Zpravodajský server Irrawaddy však uvedl počet obětí asi 100.
Myanmar’s military has defended the air strikes as a justified response to attacks in the area, after opponents accused the junta of targeting civilians and conducting war crimes. https://t.co/oJff9q0cZz
— The Wire (@thewire_in) October 25, 2022
50 obětí také sdělil BBC plukovník Naw Bu, mluvčí Kačinské nezávislé armády (KIA). Čísla se nepodařilo nezávisle ověřit.
Očití svědci ve státě Kačin na severu Myanmaru říkají, že letadla shodila tři bomby na koncert organizovaný KIA ve vesnici Kansi. Vesničané uvedli, že před náletem neproběhlo žádné varování.
Koncert v Kansi měl připomínat 62. výročí založení politického křídla kačinské armády, Kačinské organizace nezávislosti (KIO).
Mezi oběťmi jsou i zpěváci
Svědci ohlásili tři obrovské exploze v neděli kolem 20:30 místního času. Roztrhaly shluk budov a způsobili těžké ztráty v publiku.
Mezi zabitými jsou údajně čtyři populární kačinští zpěváci. Obětmi mají podle agentury Reuters být i civilisté a důstojníci Kačinské nezávislé armády. Očití svědci tvrdí, že myanmarská armáda zablokovala zdravotníky, kteří se snažili zraněné přesunout do nedalekého města Hpakant, kde je nemocnice.
Mluvčí junty nebyl okamžitě zastižen pro vyjádření a státní televize se o incidentu v pondělí ve svém nočním zpravodajství nezmínila.
O tuto část Kačinského státu po mnoho let zuřivě bojovala armáda a kačinští povstalci kvůli nefritovým dolům, které mají hodnotu kolem 30 miliard dolarů výnosu ročně.
Docházelo tam k častým bojům i po loňském vojenském převratu, který sesadil civilní vládu vedenou Aun Schan Su Ťij.
Tento útok může být odplatou nebo varováním ze strany armády kvůli podpoře, kterou kačinští povstalci poskytují jiným ozbrojeným skupinám v Myanmaru, jež se zformovaly na odpor proti převratu.
Nestabilita a boje v zemi po vojenském převratu
Myanmar je sužován nepokoji od doby, kdy armáda začátkem loňského roku svrhla zvolenou vládu. Po celé zemi se objevila hnutí odporu. Některá z nich jsou ozbrojená a bojují proti armádě.
Od převratu se také obnovil otevřený konflikt mezi myanmarskou armádou a KIA, která už šest desetiletí neustále bojuje za větší autonomii kačinského lidu. KIA vyjádřila podporu odporu proti juntě.
Útok odsoudila OSN a západní velvyslanectví. OSN v Myanmaru uvedla, že je zprávami „hluboce znepokojena a zarmoucena“ a vyjádřila soustrast rodinám postižených.
„To, co by se zdálo být nadměrné a nepřiměřené použití síly bezpečnostními silami proti neozbrojeným civilistům, je nepřijatelné,“ stojí v prohlášení, které cituje server Euronews.
Vedoucí diplomatických misí v Myanmaru, včetně Austrálie, Británie, Spojených států a členů Evropské unie, ve společném prohlášení uvedli, že „útok podtrhuje odpovědnost vojenského režimu za krizi a nestabilitu… a ignorování jeho povinnosti chránit civilisty“.
Myanmarská stínová vláda národní jednoty vyzvala OSN a mezinárodní společenství, aby zasáhly a urychleně zastavily zvěrstva.
Armáda opakovaně kritizovala OSN za to, co považuje za zasahování do vnitřních záležitostí Myanmaru. Tvrdí, že její operace jsou zaměřeny na „teroristy“.
Ministři zahraničí bloku jihovýchodní Asie ASEAN se mají sejít koncem tohoto týdne, aby projednali krizi v Myanmaru, uvedl v neděli předsedající stát Kambodža.