Soud v Ugandě odsoudil překupníka se slonovinou na doživotí. Jedná se o nejdelší trest za takový zločin v historii země. Zadrženému byl udělen z důvodu, že je recidivista, který ohrožuje volně žijící druhy. Informovala o tom stanice BBC News a agentura Reuters.
Ugandský soud udělil překupníkovi se slonovinou doživotí, což je nejdelší trest za takový zločin v historii země, informovala britská televize BBC na svém webu.
Pascala Ochiba zadržela policie v lednu na předměstí hlavního města Ugandy Kampala se dvěma kusy slonoviny o hmotnosti téměř 10 kilogramů.
#Uganda court hands life sentence to man caught with nearly 10kg of #elephant #ivoryhttps://t.co/nfIgIq29DI#illegalwildlifetrade pic.twitter.com/EwAoEv1kAq
— Environmental Investigation Agency (@EIA_News) October 21, 2022
Podle soudu si Ochiba jako recidivista kvůli budoucí ochraně volně žijících druhů doživotní trest zaslouží.
Jak uvedla agentura Reuters, Ochiba si už v roce 2017 odseděl 18 měsíců za pašování čtyř kusů slonoviny a kůže Okapi, což je vzácný příbuzný žirafy žijící v deštných pralesech okolo řeky Kongo. Soud uvedl, že to byl „obvyklý pachatel“.
Podle prohlášení Ugandského úřadu pro ochranu přírody (UWA) soudkyně tamního zvláštního soudu pro volně žijící zvěř Gladys Kamasanyu řekla, že trestné činy vůči ohroženým druhům jsou v Ugandě na denním pořádku a musejí se omezit.
„V naší válce proti nelegálnímu obchodu s volně žijícími zvířaty v Ugandě je tohle přelomový úspěch,“ prohlásil výkonný ředitel UWA Sam Mwandha. „Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom ochránili divokou zvěř, jinak nás bude historie tvrdě soudit,“ dodal Mwandha.
Uganda pytláctví tvrdě trestá
Uganda v roce 2019 přijala nový zákon zpřísňující tresty za pytláctví a obchodování s ohroženými druhy.
V roce 2020 dostal lovec, který zabil vzácnou stříbrnohřbetou gorilu, 11letý trest odnětí svobody.
Letos v září Uganda odsoudila k osmi letům vězení dva muže za zabití šesti vzácných stromolezeckých lvů.
Výše trestu, kterou dostal Ochiba, odpovídá kritické situaci mezi slony. V Ugandě zůstalo ve volné přírodě něco málo přes 7900 slonů. Mezi ně patří sloni pralesní a sloni savanoví.
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) klasifikoval slony pralesní jako kriticky ohrožené a slony savanové jako ohrožené.
Populace slonů v zemi od 90. let opět roste. Savci však stále čelí hrozbám pytláctví kvůli slonovině.