Nová italská pravicová premiérka Giorgia Meloni ve svém prvním projevu před poslanci zdůraznila, že jejím cílem je zastavit lodě s migranty plující přes Středozemní moře. Zároveň se vyslovila pro podporu Ukrajině. Informuje o tom BBC, Politico a další servery.
„Musíme zastavit nelegální migraci a obchodování s lidmi,“ řekla. Zopakovala svůj předvolební slib zastavit lodě směřující do Itálie ze severní Afriky.
Italy’s new PM Giorgia Meloni takes aim at migrant boats in debut speech https://t.co/GMyJePJTVF
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 25, 2022
Itálie byla po léta centrem nelegálních migrantů mířících do Evropy. V letošním roce se jich přes vysoce nebezpečnou cestu do Itálie vydalo více než 77 000.
Pětačtyřicetiletá Meloni vede stranu Bratři Itálie a dostala se k moci v čele pravicové koalice.
„V žádném případě nehodláme zpochybňovat právo na azyl pro ty, kteří utíkají před válkami a pronásledováním,“ řekla v dolní komoře parlamentu. „Jediné, co chceme v souvislosti s imigrací udělat, je zabránit obchodníkům s lidmi, aby měli možnost rozhodovat o tom, kdo do Itálie vstoupí.“
Řekla, že cítí tíhu toho, že je první ženou v čele své země. Použila anglické slovo „underdog“, aby popsala sama sebe. Termín značí někoho, kdo je dlouhodobě podceňován, nebo má smůlu. Vzdala hold mnoha italským ženám, které šly před ní, aby „prolomily tento skleněný strop“.
Proti fašismu, pro Ukrajinu
Nová premiérka velmi ostře odsoudila fašismus, uvádí server Politico. Prohlásila, že Mussoliniho rasové zákony z roku 1938, které vedly k deportaci tisíců Židů do koncentračních táborů, byly nejhorším momentem italských dějin. Řekla, že „nikdy nesympatizovala s protidemokratickými režimy včetně fašismu“. Chce podle svých slov bojovat proti „každému druhu rasismu, antisemitismu a diskriminace“.
Upozornila, že pomoc rodinám a podnikům s vysokými náklady na energie představuje obrovský finanční závazek. Přislíbila však, že těžké břemeno vyšších nákladů na energie nezmění pozici Itálie jako „loajálního partnera NATO a Ukrajiny“.
„Ti, kteří se domnívají, že je možné vyměnit svobodu Ukrajiny za náš klid, se mýlí. Podlehnout Putinovu vydírání v oblasti energetiky by vydláždilo cestu dalšímu vydírání a ještě vyšším cenám energií,“ uvedla.
Byla přivítána potleskem vestoje a voláním „Giorgia, Giorgia“, informuje BBC.
Nováo vláda složila přísahu teprve v sobotu a už se vrátila k tématu, které v letech 2018-19 prosazovala jedna z koaličních stran, krajně pravicová Liga.
Migranti v nouzi
Krátce před projevem premiérky nový ministr vnitra Matteo Piantedosi pohrozil uzavřením přístavů pro dvě záchranné lodě se stovkami migrantů. Podle jeho slov nedodržují pravidla.
Piantedosi hrál klíčovou roli v dřívější politice, která bránila záchranným lodím s migranty kotvit v italských přístavech. To nakonec vedlo k tomu, že vůdce Ligy Matteo Salvini stanul před soudem obviněný z únosu. Zabránil tehdy záchranné lodi Open Arms se 147 migranty zakotvit na Sicílii v roce 2019.
Mezitím linka pro migranty Alarm Phone v úterý varovala, že na dvou člunech, které opustily libyjský přístav Tobruk a nyní jsou unášeny v Sicilském průlivu, je v nouzi asi 1 350 lidí včetně žen a dětí. Uvedla, že dvě děti zemřely poté, co člun, v němž se nacházely, opustil Tunisko, než osoby na palubě vyzvedla italská pobřežní stráž.
Mluvčí skupiny SOS Humanity, která stojí za organizací Humanity1, sdělila BBC, že zatím nedostali žádné podrobnosti o nové politice italské vlády. Zdůraznila ale, že podle námořního práva je uzavření přístavů v nouzi v rozporu s mezinárodním právem.