Král Karel III. se klimatické konference COP27 v Egyptě nezúčastní, přestože bývalá premiérka Liz Truss rezignovala a nahradil ji Rishi Sunak. Britský král však příští pátek podle informací televize BBC uspořádá v Buckinghamském paláci vlastní klimatické setkání, na němž přijme 200 vedoucích byznysmenů, politiků a aktivistů.
Král Charles se klimatické konference COP27 konané v Egyptě ve městě Šarm aš-Šajch od 6. do 18. listopadu nezúčastní. Nezměnilo se to ani po nástupu do úřadu premiéra Rishi Sunaka, který nahradil Liz Truss. On se summitu rovněž nezúčastní.
Karel III. ovšem uspořádá příští pátek předkonferenční klimatické setkání v Buckinghamském paláci. Zúčastní se jej 200 osob zahrnujících vedoucí představitele byznysu, politiky a klimatické aktivisty, uvedla stanice BBC.
King to hold event to mark COP27 summit he will miss https://t.co/mJ5I4wjYip
— BBC News (UK) (@BBCNews) October 30, 2022
Přítomni budou také zástupci nevládních organizací zabývajících se bojem proti změněn klimatu. Mezi očekávané hosty, kteří se sejdou k příležitosti konce britského hostování COP26 v Glasgow, patří také Sunak či zvláštní vyslanec USA pro klima John Kerry.
Účastníci mají 4. listopadu diskutovat o praktických opatřeních a řešeních klimatických změn.
Královské zdroje popřely královu frustraci ze své neúčasti na COP27. Podle nich coby monarcha akceptuje rady vládních ministrů.
Mluvčí Downing Street v pátek potvrdil, že rozhodnutí o králově neúčasti se za vlády nového premiéra nezměnilo. Nevyloučil však virtuální účast, například formou video zprávy.
Šanci jsme měli, ale je pozdě, varuje OSN
Podle nové zprávy OSN již neexistuje žádná cesta, jak udržet globální oteplování pod klíčovou hranicí 1,5 stupně Celsia.
Podle zprávy jsou od loňského summitu COP26 vládní plány na snižování emisí uhlíku „žalostně nedostačující“.
Katastrofě zabrání pouze naléhavá transformace společnosti, uvádí dále zpráva OSN, podle níž dosáhneme při současných snahách snížení emisí uhlíku do roku 2030 o méně než 1 procento.
Pokud však chceme globální oteplování udržet pod 1,5 stupněm Celsia, zapotřebí je podle vědců snížení emisí o 45 procent.
Při současných klimatických politikách ovšem dojde v tomto století k oteplení o 2,8 stupně Celsia.
Pokud jednotlivé státy získají finanční podporu a uvedou do běhu své vytvořené plány, lze hovořit o oteplení o 2,4 stupně Celsia.
„Měli jsme šanci provést postupné změny, ale ta doba je pryč,“ cituje BBC výkonnou ředitelku programu OSN pro životní prostředí (UNEP) Inger Andersen.