Nejbohatší muž světa Elon Musk pokračuje v reformách ve své nově odkoupené společnosti Twitter. V pondělí rozpustil její představenstvo a jmenoval se jediným ředitelem. Vede tak v současnosti tři světoznámé firmy. Podle podnikatele by se však mělo jednat pouze o dočasné řešení. Dále plánuje také změnu verifikačního systému twitterových účtů nebo propouštění zaměstnanců společnosti. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.
Sociální síť Twitter má v současnosti jediného ředitele. V pondělí se jím stal podnikatel Elon Musk poté, co rozpustil představenstvo společnosti. Média o tom v pondělí reportovala na základě dokumentů doložených u americké Komise pro cenné papíry a burzy. Nejbohatší muž světa tak pokračuje ve svých slibovaných reformách poté, co firmu koncem října odkoupil za 44 miliard dolarů. Sumu poskládal z kombinace svého vlastního jmění, investičních fondů a půjček. Informoval o tom server Al Jazeera.
Podnikatel však okamžitě prohlásil, že je zrušení představenstva pouze dočasné. Není ale jasné, kdo by měl být v tom následujícím nebo za jak dlouho jeho složení Musk oznámí. Prozatím je tak známý podnikatel šéfem tří obrovských společností. Kromě Twitteru totiž vede také automobilku Tesla a raketovou společnost SpaceX. Navíc také šéfuje méně známému neurotechnologickému start-upu Neuralink. Podnikatel se také rozhodl společnost Twitter po asi desetiletí jejího veřejného obchodování privatizovat.
Mezi další Muskovy plánované změny patří podle serveru BBC například úprava verifikačního systému twitterových účtů. V současnosti se totiž vedle profilů politiků, novinářů, zpěváků a dalších známých osobností objevuje modrá fajfka značící jejich oficiálnost. Podle Muskových plánů by si však v budoucnosti mohli uživatelé podobné označení sami koupit. Server The Washington Post rovněž informoval o tom, že podnikatel uvažuje o propuštění 25 procent zaměstnanců společnosti.
Investici prince Saudské Arábie do Twitteru považují někteří politici za hrozbu národní bezpečnosti
Podnikatel také oznámil, že by chystané reformy měla řídit nová rada. Nedodal však, kdy by měla vzniknout. Kromě zmíněných úprav také Musk chystá sociální síť vyčistit od neaktivních nebo spamových účtů. Podle serveru The Verge chce rovněž zvýšit předplatné speciální služby Twitteru Blue z 5 dolarů na 20. Média také odhadují, že se Musk pokusí uvolnit pravidla moderující diskusi na sociální síti. Už dříve se totiž označil za propagátora „absolutistické svobody slova“. Zároveň ale přislíbil, že z Twitteru nevytvoří „zdarma přístupné peklo“.
Today I am requesting the Committee on Foreign Investment — which reviews acquisitions of U.S. businesses by foreign buyers — to conduct an investigation into the national security implications of Saudi Arabia’s purchase of Twitter.https://t.co/IDwnKGaxt7
— Chris Murphy (@ChrisMurphyCT) October 31, 2022
Události kolem odkoupení Twitteru sledují média také kvůli jejich možnému dopadu na národní bezpečnost Spojených států. Druhým největším akcionářem firmy se totiž stal princ Saudské Arábie Alwaleed bin Talal. Z toho důvodu proto také demokratický senátor Chris Murphy požádal Výbor pro zahraniční investice, aby provedl analýzu jeho investice. Mezi USA a Saudskou Arábii totiž v současnosti panují poměrně napjaté vztahy. „Elon je jediné řešení, kterému věřím. Důvěřuju jeho misi,“ vyjádřil se pak k odkoupení sociální sítě její spoluzakladatel a bývalý šéf Jack Dorsey.