Pro Američany bude od středy opět o něco dražší zažádat si o půjčku nebo hypotéku. Americká centrální banka totiž znovu navýšila úrokové sazby, čímž usiluje o oslabení inflace. Nárůst sazeb o 0,75 procenta posunul jejich hodnotu na nejvyšší číslo za posledních 14 let. Šéf banky Jerome Powell pak vzkázal, že navyšování sazeb ještě nekončí. Příště už by ale mělo být o něco menší. Informoval o tom server BBC a CNN.
Inflace projevující se vyššími cenami energií a potravin, a tedy životních nákladů nadále přetrvává. Státy po celém světě se s ní proto snaží bojovat pomocí zvyšování úrokových sazeb. Americká centrální banka, známá také jako Federální rezervní systém (Fed), je proto ve středu opět navýšila. Zvedla je o 0,75 procenta, čímž je dostala na nejvyšší hodnotu za posledních 14 let. Takový krok by měl učinit půjčování pro Američany dražší, což by mělo následně vést k menšímu utrácení a snížení cen zboží a služeb.
Někteří analytici se však obávají až přílišného zpomalení ekonomiky. V takovém případě by totiž mohla upadnout do recese. Americká centrální banka ovšem přislíbila další navyšování sazeb. Naplánované je podle ní na prosinec, není ale jasné, k jak vysokému nárůstu se plánuje přiklonit. „Pořád musíme ujít kus cesty. Zatím jsme neučinili žádné rozhodnutí, ale další navýšení sazeb by mělo být nejspíše o něco menší než nyní,“ vzkázal podle serveru Al Jazeera šéf centrální banky Jerome Powell.
Chair Powell answers reporters‘ questions at the FOMC press conference on November 2, 2022. https://t.co/siWde1Rh9D pic.twitter.com/R2KRBRY87C
— Federal Reserve (@federalreserve) November 2, 2022
V současnosti pak úrokové sazby dosahují hodnoty mezi 3,75 procenta a 4 procenty. Ekonomové dlouhodobě usilují o to dostat inflaci opět na „zdravou“ hodnotu okolo dvou procent. Ta se nyní ve Spojených státech amerických pohybuje okolo 8,2 procenta. V červnu letošního roku přitom dosahovala na 9,1 procenta. Tedy nejvyšší hodnoty od roku 1981. V posledních měsících sice v USA klesly ceny za energie, například ty potravin nebo léků však nadále rostou. Informoval o tom server BBC.
Díky vyšším úrokovým sazbám klesá v USA nezaměstnanost a uklidňuje se trh s nemovitostmi
„Předpověď inflace se letos postupně zhoršuje. Naše politika proto musí být víc restriktivní, což znesnadňuje cestu k hladkému průchodu touto krizí,“ okomentoval dále současné události šéf americké centrální banky. Její ekonomové rovněž oznámili, že berou na vědomí rizika zpomalování ekonomiky. Přislíbili proto, že do svých příštích kroků zahrnou strategii, jak se recesi vyhnout. „Ochlazování“ ekonomiky se pak v současnosti projevilo například na trhu s nemovitostmi. Nízká zůstává také míra nezaměstnanosti. Na jednoho pracovníka v USA proto připadá 1,9 nabídek práce.
Poprvé pak Federální rezervní systém začal úrokové sazby navyšovat v březnu. Jejich letošní navýšení je proto ve Spojených státech nejrychlejší od 70.a 80. let minulého století. Tenkrát podobně intenzivní strategii v boji s inflací použil tehdejší šéf centrální banky Paul Volcker. Nyní pak k podobným krokům přistupují také další světové ekonomiky. Například centrální banka Velké Británie by měla ve čtvrtek své úrokové sazby rovněž zvýšit o 0,75 procenta. Jednalo by se o jejich nejvyšší nárůst od roku 1989.