Tálibán zakázal ženám navštěvovat zábavní parky v Kábulu, čímž je ještě více vyloučil z veřejného života v Afghánistánu. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Mluvčí ministerstva pro mravnost a ctnost sdělil BBC, že správci parků v hlavním městě dostali příkaz, aby do nich ženy nepouštěli. Tálibán tvrdí, že v zábavních parcích nejsou dodržovány islámské zákony.
Práva a svobody žen jsou od srpna 2021, kdy se moci chopili militantní islamisté, značně omezeny.
Podle pravidel Tálibánu o segregaci lidí podle pohlaví směly ženy navštěvovat zábavní parky každý týden tři dny – v neděli, pondělí a úterý – a muži zbývající čtyři dny. Nyní ženy nebudou smět ani v doprovodu mužských příbuzných.
„Udělali jsme to proto, že v posledních 15 měsících navzdory naší snaze lidé do parků chodili. Nerespektovali tam zákony šaría,“ řekl BBC Mohammed Akif, mluvčí ministerstva pro šíření ctností a prevenci neřesti. „Omezení se týká všech žen, ať už jsou s mahramem (mužským doprovodem) nebo bez něj,“ dodal.
Zákaz vstupu žen se vztahuje na všechna místa, kde jsou obvyklé atrakce jako odrážedla nebo ruské kolo. Rodiny je většinou navštěvují společně s dětmi. Zdá se, že zatím platí pouze v hlavním městě, ale v minulosti taková pravidla nakonec platila v celé zemi.
Jedna žena, kterou agentura Reuters zastihla u vchodu do kábulského parku, byla zklamaná poté, co byla odmítnuta.
„Když přijde matka s dětmi, musí jim být umožněn vstup do parku. Děti jinak nevídají nic dobrého. Musí si hrát a mít zábavu,“ řekla Masooma, která z bezpečnostních důvodů uvedla pouze své křestní jméno.
Tálibán stále ženy utlačuje
Za vlády Tálibánu byly ženy v Afghánistánu vystaveny řadě omezení svých svobod. Řada žen byla zbita za to, že se domáhala svých práv.
Ženám je zakázáno vydávat se na delší cesty bez mužského doprovodu. Dospívající dívky se ve většině země stále ještě nevrátily do školy, přestože Taliban sliboval, že jim to umožní.
Některé ženy sice stále pracují v odvětvích, jako je zdravotnictví a školství. Většině z nich bylo však po návratu Tálibánu k moci zakázáno chodit do práce. V květnu vydala vláda dekret, který nařizuje ženám mít na veřejnosti zahalenou tvář. Některé z nich však lze v městských oblastech stále vidět, jak ho nedodržují.
Tálibán slíbil, že již nebude docházet k brutálním represím vůči ženám, jako tomu bylo v 90. letech, kdy byl poprvé u moci. Tvrdí, že nyní respektuje práva žen v souladu s právem šaría a není proti tomu, aby se ženy vzdělávaly nebo měly práci.
Západní diplomaté však Tálibánu vzkázali, že obnovení financování rozvoje země, která se nachází v hluboké hospodářské krizi, závisí na zlepšení zacházení se ženami.