Několik nejvyšších zaměstnanců Twitteru věnujících se bezpečnosti a dodržování regulací společnost ve čtvrtek opustilo. Z toho důvodu se na známou sociální síť zaměřila také Federální obchodní komise. Podle jejího vyjádření má o ni „hluboké obavy“. Jejímu šéfu a podnikateli Elonu Muskovi proto vzkázala, že „není nad zákonem“. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.
Podnikatel Elon Musk pokračuje se změnami ve své nedávno odkoupené společnosti Twitter. Tento týden proto například propustil polovinu ze svých 7 tisíc zaměstnanců. Kvůli nespokojenosti s novým šéfem také firmu ve čtvrtek opustilo několik vysoce postavených zaměstnanců. Jedná se například o vedoucího oddělení důvěry a bezpečnosti Yoel Rotha nebo šéfa ochrany osobních údajů Damiena Kierana. Informoval o tom server BBC.
Z Twitteru odešla také Marianne Fogarty věnující se dodržování regulací a šéfka bezpečnosti Lea Kissner. „Učinila jsem velmi těžké rozhodnutí opustit Twitter,“ napsala si následně na svůj twitterový účet. Hromadného odchodu zaměstnanců si však všimla americká Federální obchodní komise. Oznámila proto, že „nedávné změny ve společnosti sleduje s hlubokými obavami“. Případný nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců by totiž mohl zvýšit bezpečnostní riziko sociální sítě.
I’ve made the hard decision to leave Twitter. I’ve had the opportunity to work with amazing people and I’m so proud of the privacy, security, and IT teams and the work we’ve done.
— Lea Kissner (@LeaKissner) November 10, 2022
I’m looking forward to figuring out what’s next, starting with my reviews for @USENIXSecurity 😁
„Žádný šéf, ani společnost nejsou nad zákonem, všechny firmy musí dodržovat naše vyhlášky,“ vzkázal pak Muskovi ředitel pro veřejné záležitosti komise Douglas Farrar. Podle něj má rovněž komise „nové metody, jak zaručit dodržování pravidel a je připravená je použít“. Společnost Twitter pak byla komisí naposledy pokutována letos v květnu.
Tehdy musela zaplatit 150 milionů dolarů za zneužívání uživatelských dat pro snazší cílení reklam. Uživatelům přitom podle serveru Al Jazeera sdělila, že informace potřebuje pro zachování jejich bezpečnosti. Zároveň měla firma začít aplikovat nový bezpečnostní program. Na něj však dohlíželi zaměstnanci, kteří Twitter ve čtvrtek opustili.
Kvůli Muskovým změnám pozastavují někteří inzerenti na Twitteru své reklamy
Podnikatel a nejbohatší muž světa Elon Musk měl také zaměstnancům Twitteru poslat svůj první e-mail. V něm podle reportu Bloomberg a článku Deutsche Welle oznámil, že by mohla společnost mířit do bankrotu. „Bez výrazných příjmů z předplatitelksé služby existuje šance, že Twitter nepřežije nadcházející ekonomický pokles,“ měl šéf Twitteru napsat. Společnost má ztrácet asi 4 miliony dolarů denně. Dluží rovněž asi 13 miliard dolarů včetně úroků ve výši 1,2 miliardy dolarů splatných v následujících 12 měsících.
Musk se snaží příjmy navýšit pomocí pozměněné služby Twitter Blue. Předplatit si ji uživatelé mohou za 8 dolarů měsíčně. Mimo jiné získají nově také možnost používat vedle svého jména modrou fajfku značící verifikaci jejich účtu. Dříve si o ni přitom mohli zažádat pouze významné osobnosti nebo politici.
Společnost Twitter trápí nižší příjmy také proto, že ji v posledních týdnech opustilo několik inzerentů. Obávají se totiž změn, které Musk hodlá zavést. Podle nich by se z Twitteru mohla stát sociální síť plná falešných účtů a nenávistných komentářů. Své reklamy pozastavila například firma General Motors, Volkswagen, Pfizer, Audi, Chipotle nebo General Mills.