Člen ochranky britského velvyslanectví v Berlíně David Smith se přiznal ke špionáži pro Rusko. Tajné zpravodajské informace předával v době, kdy na velvyslanectví pracoval. Informuje o tom BBC, Sky News a další servery.
Prokuratura tvrdí, že 58letý David Ballantyne Smith chtěl poškodit Spojené království a velvyslanectví, kde pracoval osm let.
Brit byl obviněn ze shromažďování zpravodajských informací o ambasádě a z úniku tajných dokumentů. Odsouzen bude později, hrozí mu až čtrnáctiletý trest.
Smith se u soudu Old Bailey přiznal k osmi obviněním podle zákona o úředním tajemství. V době, kdy předával tajné zpravodajské informace, se prý chtěl přestěhovat do Ruska nebo na Ukrajinu.
Prokurátoři uvedli, že ho hnala silná nenávist k vlasti. Rozčilovalo ho například vyvěšování duhové vlajky na podporu LGBT komunity. Zatčen byl v srpnu 2021 a v jeho domě v německé Postupimi bylo nalezeno 800 eur (700 liber) v hotovosti.
Smith, nyní bez trvalého bydliště, se přiznal už 4. listopadu, jenže zpočátku bylo na případ uvaleno mediální embargo. To bylo zrušeno až v pátek 11. listopadu. Obžaloba totiž oznámila, že nebude usilovat o soudní řízení v případě devátého obvinění, které popřel.
V obvinění podle BBC stojí, že v roce 2020 komunikoval s generálmajorem Sergejem Čuchrovem, ruským vojenským atašé sídlícím na ruském velvyslanectví v Berlíně. Poskytoval informace o adresách, telefonních číslech a aktivitách různých britských státních zaměstnanců.
Shromažďoval zpravodajské informace o provozu a uspořádání velvyslanectví, které prý byly užitečné pro „nepřítele, konkrétně ruský stát“. Některé z těchto materiálů byly klasifikovány jako tajné. Týkaly se činnosti britské vlády a jejího německého velvyslanectví.
Zatkli ho doma
V den svého zatčení odešel Smith z práce dříve a stěžoval si, že mu není dobře. Německá policie si přišla pro něj domů. Po prozkoumání jeho elektronických zařízení byly nalezeny záběry z velvyslanectví a návrh dopisu ruskému vojenskému atašé ze 14. května 2020.
V dopise potvrdil, že pracuje na velvyslanectví, a chtěl zůstat v anonymitě, protože nabízel knihu klasifikovanou jako „úředně citlivá“.
Na velvyslanectví byly také „tajné“ utajované e-maily a dokumenty, fotografie bezpečnostních průkazů zaměstnanců a osobní informace, jakož i plakáty a tabule.
Vyšetřovatelé podle Sky News zjistili, že Smith si žije nad poměry a pravidelně přečerpává kontokorent, ale při domovní prohlídce bylo nalezeno osm bankovek v hodnotě 100 eur, které nebylo možné vysvětlit historií transakcí na Smithově bankovním účtu.
„Z toho lze usuzovat, že peníze pocházely z jiného zdroje,“ uvedl prokurátor.
Na základě šetření britské protiteroristické policie byla v listopadu 2021 podána žádost o jeho vydání do Spojeného království. Smith se do Británie vrátil v dubnu.
Smithův právník Matthew Ryder soudu sdělil, že obžalovaný zpochybňuje způsob, jakým obžaloba prezentuje jeho motivaci. „Neměl žádné negativní úmysly vůči Spojenému království, které mu obžaloba vytýká,“ řekl.