V tiskové zprávě sdílené na Twitteru krypto burza oznámila, že podala žádost o vyhlášení bankrotu podle kapitoly 11, „aby zahájila řádný proces revize a zpeněžení aktiv ve prospěch všech globálních zúčastněných stran“. Informoval o tom server Decrypt.
O bankrot požádá také sesterská společnost firmy Alameda Research zabývající se algoritmickým obchodováním, její americká dceřiná společnost FTX.US a zhruba 130 přidružených subjektů.
Společnosti Ledger X LLC, FTX Digital Markets Ltd., FTX Australia Pty Ltd. a FTX Express Pay Ltd. nebyly do návrhu zahrnuty.
Press Release pic.twitter.com/rgxq3QSBqm
— FTX (@FTX_Official) November 11, 2022
Ve zprávě bylo rovněž oznámeno, že generální ředitel a zakladatel společnosti Sam Bankman-Fried rezignuje na svou funkci. Generálním ředitelem byl jmenován John J. Ray III, který bude během řízení spolupracovat s dalšími „nezávislými odborníky“.
„Skupina FTX má cenná aktiva, která lze efektivně spravovat pouze v organizovaném, společném procesu,“ uvedl Ray. Také dodal, že on a jeho tým povedou řízení ve prospěch všech stran dotčených krachem FTX s „pečlivostí“.
Co se stalo s FTX?
Kdysi hvězda kryptoměnového průmyslu, oblíbená kryptoměnová burza, se zhroutila za méně než týden.
Po „určitých odhaleních“, která generální ředitel Binance Changpeng Zhao nechtěl specifikovat, začala Binance prodávat své podíly v tokenu FTT, nativním tokenu burzy FTX. Binance tyto tokeny držela v rámci odchodu z vlastního kapitálu firmy v roce 2021.
Jak token prudce klesal, mnoho investorů začalo hromadně stahovat své prostředky z burzy FTX. To vedlo k tomu, že FTX pozastavila výběry, což způsobilo další paniku. V úterý pak vyšlo najevo, že společnost Binance uzavřela předběžnou dohodu o převzetí FTX. O den později ale od dohody ustoupila. Zhao uvedl, že krypto burza je „mimo naše možnosti pomoci“, aniž by sdílel další podrobnosti.
Finanční potíže FTX jsou však údajně vážné. Vedoucí institucionálního prodeje firmy Zane Tackett se na Twitteru podělil o informaci, že firma má závazky ve výši téměř 8,8 miliardy dolarů. Dodal ale, že tato čísla nejsou „konkrétní“. Zdroje blízké této záležitosti rovněž uvedly, že firma použila směs klientských prostředků, tokenů FTT a akcií společnosti Robinhood k podpoře tradingové firmy Alameda.
Vzhledem k vysoké prestiži firmy, která uzavřela smlouvy se sportovními hvězdami, jako je Tom Brady, a obrovskou smlouvu na přejmenování stadionu Miami Heat v hodnotě 135 milionů dolarů, regulační orgány v souvislosti s krachem rychle zesílily svou rétoriku.
Tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierreová uvedla, že „bez řádného dohledu nad kryptoměnami hrozí, že poškodí běžné Američany“.
Ačkoli FTX se svým posledním podáním přihlášky dostala na konečnou čáru, stále existují obavy z pokračující nákazy.
Právě včera platforma pro krypto půjčky BlockFi pozastavila výběry na platformě. Platforma uvedla, že vzhledem k nejasnostem kolem FTX, FTX US a Alameda „není schopna fungovat jako obvykle“.