Íránec, který žil 18 let na pařížském letišti Charlese de Gaulla a jehož příběh volně inspiroval film Stevena Spielberga Terminál, zemřel v sobotu na letišti, které dlouho nazýval svým domovem. O úmrtí informovala agentura AP.
Merham Karimi Nasseri zemřel po infarktu na letištním terminálu 2F kolem sobotního poledne. Lékařský tým muže resuscitoval, ale už se jim nepodařilo ho zachránit. Informace podal pro web AP letištní úředník.
An Iranian man who lived for 18 years in Paris’ Charles de Gaulle Airport and inspired Steven Spielberg’s “The Terminal” has died, in the airport. Mehran Karimi Nasseri had lived there from 1988 to 2006, and French officials say he had recently returned. https://t.co/sMwnl8h3q4
— The Associated Press (@AP) November 12, 2022
Osmnáct let života na letištním terminálu
Nasseri žil na letištním terminálu 1 od roku 1988 do roku 2006. Nejprve kvůli absenci dokumetů, bez kterých nemohl vstoupit na francouzskou půdu, později, když byla situace vyřešena zůstal zřejmě z vlastní vůle.
Noc co noc přespával na červené lavičce, přátelil se s pracovníky letiště, sprchoval se v zázemí pro personál, psal si deník, četl časopisy a pozoroval kolemjdoucí. Zaměstnanci mu přezdívali Lord Alfred a mezi cestujícími se stal malou celebritou.
„Nakonec z letiště odejdu, ale stále čekám na pas nebo tranzitní vízum,“ řekl v roce 1999 agentuře Associated Press. Kouřil dýmku na lavičce a vypadal zesláble, měl dlouhé, prořídlé vlasy, zapadlé oči a propadlé tváře.
Vyhoštěn z vlastní země
Nasseri se narodil v roce 1945 v íránském Solejmánu, který tehdy spadal pod britskou jurisdikci. Jeho otec byl Íránec, matka Britka. V roce 1974 odešel studovat do Anglie. Když se po studiích vrátil, byl podle svých slov vládou uvězněn za protesty proti šáhovi a vyhoštěn bez pasu.
V několika evropských zemích požádal o politický azyl. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Belgii mu nakonec vydal potvrzení. O doklady údajně přišel na pařížském vlakovém nádraží, kde mu někdo odcizil celý jeho kufřík.
Francouzská policie ho později zatkla, ale nemohla ho nikam deportovat, protože neměl žádné oficiální dokumenty. V srpnu 1988 skončil na letišti Charlese de Gaulla, na kterém po osmnáct let zůstal.
Další byrokratické zmatky a stále přísnější evropské imigrační zákony ho na dlouhá léta držely v „zemi nikoho“.
Z terminálu rovnou do nemocnice
Když konečně obdržel nové doklady pro uprchlíky, popsal své překvapení a nejistotu při odchodu z letiště. Nasseri odmítl dokumenty podepsat. Na terminálu zůstal ještě několik let, než musel být v roce 2006 hospitalizován v nemocnici. Později žil v pařížském nouzovém ubytování.
V týdnech před svou smrtí Nasseri opět přišel na letiště Charles de Gaulle, kde už zůstal.
Inspirace filmových tvůrců
Nasseriho ohromující příběh volně inspiroval film Teminál z roku 2004 s Tomem Hanksem v hlavní roli, stejně jako francouzský film Spadli z nebe a operu Flight.
Ve filmu Terminál hraje Hanks Viktora Navorského, muže, který přilétá na letiště JFK v New Yorku z fiktivní východoevropské země Krakozie. Zjišťuje, že politický převrat přes noc zneplatnil všechny jeho cestovní doklady. Personál Viktora pošle do mezinárodní letištní haly. Tam musí zůstat, dokud se jeho status nevyřeší, což se s pokračujícími nepokoji v Krakozii protahuje.