Premiér Justin Trudeau vyjádřil vážné obavy z vměšování Číny do záležitostí Kanady. S čínským prezidentem Si Ťin-pchingem se neformálně setkal během summitu G20 v Indonésii. Oba vůdci diskutovali asi deset minut o Severní Koreji a ruské invazi na Ukrajinu. Informují o tom média Al Jazeera a The Guardian.
Kanadský premiér Justin Trudeau se setkal na summitu G20 v Bali s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Jednalo se o schůzku neformální o délce asi deseti minut. Kancelář premiéra potvrdila, že oba vůdci řešili Severní Koreu a válku na Ukrajině.
Trudeau také vyjádřil vážné obavy z vměšování Číny do záležitostí Kanady, uvedla stanice AL Jazeera. Podle kanadské televize Global News zpravodajci premiéra minulý týden varovali před rozsáhlou kampaní Číny zahraničního vměšování cílící na Kanadu.
Trudeau raises ‘serious concerns’ about Chinese interference in talks with Xi https://t.co/YcHKPdNnvJ
— Guardian US (@GuardianUS) November 15, 2022
Už v lednu zpravodajské služby podle deníku The Guardian upozornily kanadskou vládu, že se Čína pokusila zasahovat do parlamentních voleb v roce 2019 s cílem podkopat demokracii v zemi.
Královská kanadská jízdní policie (RCMP) v pondělí zatkla v provincii Québec výzkumníka baterií pro elektrická vozidla u energetické společnosti Hydro-Québec Yueshenga Wanga (35 let). Zadržený čelí obvinění ze špionáže a krádeže obchodního tajemství.
Vztahy na bodě mrazu
Vztahy mezi Kanadou a Čínou se nacházejí na bodu mrazu od roku 2018, kdy kanadské úřady zadržely na základě zatykače vydaného Spojenými státy výkonnou ředitelku Huawei Technologies Meng Wanzhou.
Wanzhou čelila obvinění z bankovních podvodů a klamání HSBC ohledně obchodních jednání společnosti Huawei v oblasti telekomunikačních zařízeních s Íránem. Čína reagovala zatčením dvou Kanaďanů za špionáž.
Patová situace skončila minulý rok, když se všichni zadržení dostali v rámci vzájemné dohody Kanady a Číny na svobodu. Vztahy mezi oběma státy však zůstaly napjaté, a to zejména v oblasti obchodu a lidských práv.
Kanada v červnu obvinila Čínu z provokací kanadských pilotů během hlídkových letů podporovaných OSN, jejichž cílem je monitorovat dodržování sankcí uvalených na Severní Koreu.
Čína následně obvinila Kanadu z vojenských leteckých provokací vůči čínským pilotům poblíž Severní Koreje a ohrožení národní bezpečnosti. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že přítomnost kanadských stíhaček byla neoprávněná.
„Mluvíme o vztahu, který byl roky na bodě mrazu, takže není divu, že byl tento kontakt neformální,“ řekl Roland Paris, Trudeaův bývalý poradce pro zahraniční politiku a profesor mezinárodních záležitostí na Ottawské univerzitě.