Zvyšující se ceny energií, potravin i dopravy by mohly příští rok dostat britskou ekonomiku do recese. Tamní inflace totiž dosáhla nejvyšší hodnoty za posledních 41 let. V říjnu se vyšplhala na 11,1 procenta. Nové statistiky zveřejnil Úřad pro národní statistiky den před chystaným oznámením kancléře Jeremyho Hunta. Očekává se totiž, že ohlásí navýšení daní a škrty ve státních výdajích. Informoval o tom server BBC a The Guardian.
Rostoucí inflace ve Velké Británii předčila odhady ekonomů. Očekávali totiž, že by v říjnu mohla její hodnota dosáhnout na 10,7 procenta. Místo toho se za minulý měsíc vyšplhala na 11,1 procenta. Tedy o procento víc, než na kolik dosáhla v září. Analytici pak podle serveru The Guardian očekávají, že inflace k 10 procentům poklesne v prvních třech měsících příštího roku. Proto také varují předtím, že by se britská ekonomika mohla na nový rok dostat do recese.
Současná inflace je totiž nejvyšší, kterou Velká Británie zažila za posledních 41 let, tedy od roku 1981. Za její vysokou hodnotu mohou především rostoucí ceny energií, potravin i dopravy. Podle britského Úřadu pro národní statistiky ceny za potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly meziročně o 16,4 procenta. V říjnu přitom vláda rozhodla o zastropení cen energií pomocí takzvané Garance ceny energií. Britský úřad pro statistiky pak odhadl, že bez ní by inflace vzrostla na 13,8 procenta.
UK inflation , the rate at which prices rise, hit 11.1% in the year to October, up from 10.1% in September. This is the highest rate for 41 years. https://t.co/zOzZvX8wJn
— Johny Cassidy (@johnycassidy) November 16, 2022
Nové statistiky pak úřad oznámil den předtím, než britský kancléř Jeremy Hunt vystoupí před veřejnost s očekávaným prohlášením. Plánuje totiž podle serveru BBC navýšení daní a škrty ve státních výdajích tak, aby omezil státní dluh a zpomalil inflaci. „Nemůžeme mít dlouhodobě udržitelný růst s trvající vysokou inflací. Představím proto plán na snížení dluhů a dosažení stability i snížení inflace, a to za současného zavedení ochrany těch nejohroženějších domácností,“ okomentoval chystané kroky kancléř.
Kvůli rostoucí inflaci bude muset centrální banka nejspíše nadále navyšovat úrokové sazby
Úřad pro národní statistiky rovněž upřesnil, že britské domácnosti v současnosti platí oproti loňskému roku o 90 procent více za plyn, elektřinu a další energie. Potravinová inflace pak meziročně vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 1977. „Za poslední rok se ceny plynu navýšily o téměř 130 procent, zatímco elektřina se zdražila asi o 66 procent. Inflaci však popohnaly také různé druhy potravin,“ upřesnil nejnovější výsledky vedoucí ekonom Úřadu pro národní statistiky Grant Fitzner.
Analytikové také podle serveru Euronews očekávají, že bude muset kvůli trvající inflaci centrální banka Anglie nadále navyšovat úrokové sazby. Pomocí nich se totiž snaží zdražit půjčky, a tedy zpomalit utrácení obyvatel. Za rostoucí ceny pak mohou především dopady války na Ukrajině, ale také světové pandemie koronaviru. Dražší náklady pak ovlivňují také různé podniky, které musí následně své produkty zdražovat. Jelikož pak ale domácnosti méně utrácejí, začne ekonomika zpomalovat.