Pět členů milice Oath Keepers, včetně jejího zakladatele, čelí podle BBC News u soudu ve Washingtonu závažným obviněním kvůli loňskému útoku na Kapitol. Právníci obžalovaných kritizovali soud za manipulaci s důkazy, napsal The Washington Post.
Před porotou u soudu ve Washingtonu stanulo pět členů krajně pravicové protivládní militantní skupiny Oath Keepers, včetně jejího zakladatele Stewarta Rhodese. Čelí obvinění z ničení vládního majetku a maření výkonu policistů během útoku na Kapitol 6. ledna 2021, uvedla stanice BBC News.
Tím nejzávažnějším obviněním je ovšem buřičské spiknutí. Definuje se jako spiknutí za použití síly s cílem zabránit či zpozdit výkon související s jakýmkoli zákonem V USA. Naposledy tak byla v roce 1995 obviněna dvojice islámských radikálů, která plánovala nastražit v New Yorku bombu.
The Oath Keepers claim that prosecutors used text messages out of context and videos with incorrect time stamps. “They wanted to attack what they saw as an illegitimate government,” Assistant U.S. Attorney Jeffrey S. Nestler said. https://t.co/ASHK894Qer
— The Washington Post (@washingtonpost) November 22, 2022
Žalobci uvádějí, že obvinění zaútočili na Kapitol na základě zavádějícího tvrzení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o „ukradených“ volbách. Jejich cílem bylo zabránit ve vítězství současnému prezidentovi USA Joe Bidenovi.
Aktivitu obžalovaných prokazuje řada u soudu předložených důkazů ve formě videí, fotografií, textových a chatových zpráv.
Nancy Pelosi oběsit
Fotografie a videa prokázala přítomnost obžalovaných v davu před Kapitolem či uvnitř budovy. Rhodes zůstal venku, telefonoval a odesílal zprávy. Potvrdil, že očekával aktivaci legislativy z roku 1807, podle níž prezident může nasadit v případě nepokojů armádu. Trump tak ovšem neučinil.
Na jedné nahrávce pořízené informátorem Rhodes říká, že si měli přinést pušky. Také hovoří o oběšení předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi. Soud také z jiné nahrávky slyšel, že obžalování ukryli v hotelovém pokoji ve Virginii nedaleko města desítky střelných zbraní.
Oath Keepers považovali podle důkazů tyto zásoby za sílu rychlé reakce v případě „hromadného nepořádku“. Zbraně měli ke Kapitolu přepravit autem či lodí přes řeku Potomac. Jeden z členů milice popsal skrýš jako největší, jakou viděl od svého odchodu z americké armády.
Obhájci Jessicy Watkins, válečné veteránky z Afghánistánu a majitelky transgender baru z Ohia, která je mezi obžalovanými, kritizovali způsob, jakým žalobci důkazy předkládali. Nazvali to „vládní manipulací“ a „podvodem“, uvedl deník The Washington Post.
Právníci u soudu tvrdili, že žalobci některé zprávy z chatu na aplikaci Signal vynechali a neprávem naznačili, že Watkins odpověděla na zprávy, na něž ovšem ve skutečnosti nezareagovala.
Soud kritizovali také za to, že se Watkins nikdy nezeptal, zda existoval skutečný plán na svržení vlády. Watkins se soudu přiznala, že do Kapitolu šla a omluvila se za to.
Právníci obžalovaných rovněž uvedli, že skutečnost nepoužití střelných zbraní během útoku na Kapitol nasvědčuje tomu, že Oath Keepers měli v úmyslu chránit demonstranty a udržovat na místě mír.
Pokud porota nevynese svůj verdikt v úterý, učiní tak příští týden. Soud totiž nebude během Dne díkuvzdání otevřen.