Soudní jednání v případech bývalého amerického prezidenta a miliardáře Donalda Trumpa se dnes projednávají ve čtyřech soudních místnostech najednou. Trump je kromě jiného podezřelý z pomluvy, podvodů při podnikání a přechovávání utajovaných dokumentů, uvedl server stanice ABC News. Trump chce kandidovat na prezidenta i ve volbách v roce 2024.
Před čtyřmi dny ministr spravedlnosti Merrick Garland uvedl do funkce zvláštního vyšetřovatele, aby dohlížel na průběh vyšetřování Trumpova zacházení s utajovanými dokumenty po jeho odchodu z Bílého domu. Odvolací soud v Atlantě se bude zabývat žádostí obžaloby na odvolání speciálního zmocněnce, který má posoudit, zda se na některé z dokumentů, které Trumpovi zabavili agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), vztahuje výsada mlčenlivosti prezidenta nebo advokáta.
Cases involving former President Donald Trump are playing out in four different courtrooms today, underscoring the legal challenges he faces as he mounts a third run for the White House. https://t.co/CwsSJuk1NP
— ABC News (@ABC) November 22, 2022
Ministerstvo spravedlnosti usiluje o neomezený přístup ke všem dokumentům zabaveným v srpnu v Trumpově sídle ve floridském Mar-a-Lago. Trump v případu odmítá jakoukoliv vinu.
V New Yorku se soud zabývá případem podezření z finančního podvodu firmy The Trump Organization. Její bývalý finanční ředitel Allen Weisselberg v srpnu řekl, že v daňovém přiznání zatajil dva miliony dolarů (47,5 milionu Kč), které obdržel na firemních benefitech. Weisselberg byl společně s firmou The Trump Organization obviněn z mnohaletého podvodu, který spočíval ve vyplácení extravagantních odměn mimo účetní knihy.
Benefity v podobě využívání luxusních aut a bytů nebo školné na soukromých školách podle prokurátorů dostávali vysoce postavení manažeři firmy včetně Weisselberga. Ten minulý týden uvedl, že šlo jen o jeho rozhodnutí a společnost The Trump Organization není na vině. Obžaloba argumentuje tím, že vina padá i na firmu, jelikož Weisselberg byl jejím vysoce postaveným manažerem. Weisselberg pro Trumpa pracoval desítky let a je považován za jednoho z jeho nejbližších obchodních partnerů.
Na jiném místě v New Yorku, u nejvyššího státního soudu, čelí Trump a jeho firma i jeho děti občanskému řízení. Newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová požaduje pro Trumpa pokutu 250 milionů dolarů (asi 5,9 miliardy Kč) za manipulaci s hodnotou majetku, konkrétně její umělé zvýšení o miliardy dolarů za účelem oklamání věřitelů.
Čtvrtým dnešním jednáním zahrnujícím Trumpa je pokračující proces, ve kterém bývalá sloupkařka magazínu Elle Jean Carrollová exprezidenta viní z pomluvy. Tvrdí, že ji Trump v 90. letech znásilnil v kabince obchodu s oblečením nedaleko svého mrakodrapu v New Yorku. Podle Trumpa jde o „hoax a lež“, novinářku nazval lhářkou a řekl, že „není jeho typ“. Řízení teď stojí pouze na této údajné pomluvě, jelikož Carrollová Trumpa viní z již promlčeného sexuálního deliktu.
Newyorští zákonodárci nicméně oznámili, že počínaje letošním listopadem na jeden rok umožní lidem podávat trestní oznámení za už promlčené sexuální delikty. Advokátka Carrollové Roberta Kaplanová v říjnu agentuře AP řekla, že její klientka tohoto právního okna plánuje využít a bude Trumpa žalovat za znásilnění.
Trump takřka všechna soudní řízení vedená proti jeho osobě označuje za politicky motivovaná.