Světový summit OSN o biologické rozmanitosti v Kanadě považuje šéf Natural England za poslední šanci, jak zvrátit úpadek přírody. Summit přichází po neuspokojivém výsledku konference COP27. Během ní světoví lídři nepřinesli žádné významné řešení v otázkách globálního oteplování a emisí, píší BBC a Canada Today.
V prosinci se mají v Montrealu na COP15 podle BBC News sejít zástupci téměř 200 států. Jednat mají o přelomové dohodě týkající se ochrany biologické rozmanitosti. Předseda vládní agentury Nature England Tony Juniper řekl, že summit OSN o biologické rozmanitosti považuje za poslední šanci na zvrácení úpadku přírody.
BBC News – Global summit is ‚last chance‘ for naturehttps://t.co/oc8KN8Mh0w
— Alan Richardson (@al_btfc) November 23, 2022
„Nejde jen o záchranu vzácných druhů,“ řekl Juniper. „Jde o udržení sítě života, na které v konečném důsledku lidstvo závisí, pokud jde o potraviny, vodu, zdraví a regulaci klimatu,“ dodal Juniper. On považuje za nutnost spojit se a dohodnout ambiciózní plán.
Zástupci Nature England a dalších agentur pro ochranu přírody jednají v Londýně na akci zvané Royal Society v Londýně. Zde svou vizi o obnově přírody vytyčují. Některé z ambicí prosincového summitu jsou však známy již nyní.
Nebude planety, na níž by lidstvo žilo
Cílem summitu je podle Canada Today dohoda na prohlášení 30 procent pevniny a moří za chráněné oblasti do roku 2030, zajištění „naplnění společné vize života v souladu s přírodou“ do roku 2050, eliminaci vládních dotací v hodnotě miliard dolarů poškozujících životní prostředí a investici do jeho obnovy.
Prosincový summit o biologické rozmanitosti naváže na klimatickou konferenci COP27, která přinesla neuspokojivé výsledky. Světoví lídři se sice dohodli na fondu pro financování ztrát a škod, ale nevyřešili nárůst globálních teplot a související snižování emisí.
„Musíme si pamatovat, že klimatická krize a krize biologické rozmanitosti jsou určujícími krizemi naší doby,“ řekla pro BBC News na COP27 vedoucí klimatické politiky Světového fondu pro ochranu přírody (WWF) Fernanda Carvalho. Pokud tuto problematiku nebudeme řešit, dodala: „Možná už nebudeme mít planetu, na které bychom mohli žít.“