Na fotbalovém stadionu v Afghánistánu bylo před zraky tisíců diváků zbičováno dvanáct lidí, včetně tří žen. Píše o tom BBC, Hindustan Times a další servery.
Skupina se provinila „morálními zločiny“ včetně cizoložství, loupeže a homosexuálního sexu, uvedl pro BBC představitel Tálibánu.
Three women among dozen publicly flogged in Afghanistan https://t.co/fnM9f9T8t4
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 24, 2022
Předpokládá se, že je to již podruhé během jednoho měsíce, co islamistická skupina provedla veřejné bičování. Tento krok by mohl signalizovat návrat k tvrdým praktikám. Takové se používaly za předchozí vlády Tálibánu v 90. letech 20. století.
Omar Mansúr Mudžáhid, mluvčí Tálibánu pro oblast Lógar na východě Afghánistánu, kde k bičování došlo, uvedl, že všechny tři ženy byly po potrestání propuštěny. Někteří muži byli podle něj uvězněni, ale není jasné, kolik jich bylo.
Muži a ženy dostali každý 21 až 39 ran bičem. Maximální počet, který může člověk dostat, je 39, uvedl další představitel Tálibánu. Podle zpráv bylo minulý týden při podobném bičování v provincii Tachár na severu Afghánistánu potrestáno devatenáct lidí.
Úřad guvernéra provincie Lógar, která leží jižně od hlavního města Kábulu, pozval na stadion ve městě Pul Alam v Lógaru „ctihodné učence, mudžáhidy, kmenové vůdce a místní obyvatele“. Pozvánky na akci v 9 hodin ráno byly rozeslány prostřednictvím sociálních sítí, píší Hindustan Times.
Soudy podle práva šaría
Bičování v provincii Lógar se odehrálo týden poté, co nejvyšší vůdce Tálibánu Hibatulláh Achundzada nařídil soudcům, aby uplatňovali tresty za některé trestné činy v souladu s přísným výkladem islámského práva šaría, který skupina zastává.
Tento výklad islámského práva zahrnuje veřejné popravy, veřejné amputace a ukamenování. Tálibán oficiálně nedefinoval přesné zločiny a odpovídající tresty.
Příkaz nejvyššího vůdce je nejnovější známkou toho, že Tálibán zaujímá tvrdší postoj k právům a svobodám. Přitom však loni při převzetí moci slíbil, že bude vládnout umírněněji.
Během své vlády v letech 1996-2001 byl Tálibán odsouzen za pravidelné vykonávání trestů na veřejnosti. A to právě včetně bičování a poprav na národním stadionu v Kábulu.
Vláda rovněž slíbila, že se brutální represe vůči ženám nebudou opakovat. V rozporu se svými slovy Tálibán práva žen tvrdě omezil. Řada žen byla zbita za to, že se domáhala svých práv.