Čína zaznamenala podle BBC News nejvyšší denní počet pozitivních případů na covid-19 od začátku pandemie. Úřady hlásí ohniska v Pekingu a několika dalších městech. Čína navíc nemá dostatečnou proočkovanost. Al Jazeera uvádí, že očkováno proti covidu-19 v zemi bylo jen asi 66 procent osob starších 80 let.
Pandemická situace v Číně se dramaticky horší. Úřady zaznamenaly ve středu 31 527 pozitivních případů nemoci covid-19, což je více než během dubnového vrcholu se zhruba 28 000 pozitivními případy.
Ohniska hlásí podle BBC News Peking a několik dalších měst, včetně jihočínského obchodního centra Kanton. Počet infekcí přibyl také v průmyslovém městě Čeng-čou zmítaném nepokoji. Videa virální na sociálních sítích ukazují střety policie se zaměstnanci společnosti Foxconn.
China Covid cases soar to new record https://t.co/tDnjLn01nd
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 24, 2022
Pracovníci největší továrny na výrobu iPhonů si stěžovali na lockdown v kampusu a nedostatek potravin. Také tvrdili, že Foxconn nesplnil své smluvní sliby o finančních bonusech. Firma se později omluvila za „technickou chybu“ ve svých platebních systémech.
Nárůst pozitivních případů přichází poté, co Čína zmírnila opatření pro zahraniční cestovatele. Úřady zkrátily karanténu ve státních zařízeních po příjezdu do země ze sedmi dnů na pět dnů, plus tři dny doma.
Současně Peking přestal zaznamenávat sekundární kontakty, tedy osoby, které byly v kontaktu s blízkými kontakty pozitivně testovaných. Velké množství osob se díky tomu vyhnulo karanténě.
Čína opět zpřísňuje
Aktuální nárůst pozitivních případů v zemi probouzí hrozbu tvrdých dubnových restrikcí. V Pekingu již úřady zavřely maloobchody, obchodní centra, školy, velké parky a restaurace v několika okresech. Úřady v Čeng-čou s 6 miliony obyvateli se v pátek chystají vynutit přísný lockdown.
Čínský prezident Si Ťin-pching řekl, že tvrdé restrikce jsou zapotřebí pro ochranu starší populace. Úroveň proočkovanosti starších lidí v Číně je nižší než v ostatních rozvojových státech. Podle AL Jazeera bylo v zemi naočkováno asi jen 66 procent osob starších 80 let a pouze 40 procent z nich má posilovací dávku.
Čína je jediným státem, který se snaží vir v rámci politiky „nulového covidu“ porazit. Díky tomu je v zemi relativně nízký počet úmrtí na covid-19. Od začátku pandemie zde zahynulo něco málo přes 5200 lidí. To odpovídá třem úmrtím na milion lidí, zatímco v USA to je 3000 na milion a v Británii 2400 na milion.
Politika nulového covidu však vede k frustraci obyvatel. Minulý týden pobouřila veřejnost zpráva o smrti dítěte v Čeng-čou kvůli opožděné lékařské péči v důsledku restrikcí. Nejde přitom o jediný takový případ.