Společnost Meta oznámila vývoj umělé inteligence Cicero. Jedná se o první AI, které dosáhlo ve strategické deskové hře Diplomacie výkonu na úrovni člověka. Jde o pozoruhodný úspěch, protože hra vyžaduje hluboké dovednosti v oblasti mezilidského vyjednávání. Informoval o tom server Ars Technica a New Scientist.
Ve hře Diplomacie soupeří sedm hráčů o kontrolu nad evropskými územími. Velkou část hry tvoří sociální dovednosti. Hráči musí projevovat empatii, používat přirozený jazyk a budovat vztahy, aby vyhráli. Vyjednávají například dočasná spojenectví při koordinaci pohybů a útoků. To vše je ale pro počítačového hráče obtížný úkol.
Meta researchers create AI that masters Diplomacy, tricking human players https://t.co/ztUbBBK5Qc by @benjedwards
— Ars Technica (@arstechnica) November 22, 2022
Jak uvedl server Ars Technica, nová umělá inteligence Cicero je schopná v online hře Diplomacie interpretovat a generovat zprávy. Výzkumníci začali s předtrénovaným systémem umělé inteligence schopným analyzovat jazyk a dále jej trénovali na 12,9 milionech lidských zpráv z více než 40 000 her Diplomacie. Vyvinuli také metody pro odfiltrování nesmyslných zpráv.
Výsledný model zvládl složitosti komplexní hry. „Cicero dokáže například odvodit, že v pozdější fázi hry bude potřebovat podporu jednoho konkrétního hráče,“ uvedla společnost Meta, „a poté vytvořit strategii, která mu umožní získat jeho přízeň – a dokonce rozpoznat rizika a příležitosti, které tento hráč vidí ze svého konkrétního úhlu pohledu.“
Většina lidí nepoznala, že se baví s umělou inteligencí
Podle serveru New Scient výzkumníci anonymně přihlásili AI Cicero do 40 her diplomacie pořádaných online. Během 72 hodin hry poslala umělá inteligence lidským hráčům 5277 zpráv – a téměř nikdo nepoznal, že komunikuje s umělou inteligencí. Pouze jeden hráč vyjádřil v chatu po hře podezření, že jeden z uživatelů mohl být bot. Cicero se ve všech hrách umístil mezi 10 procenty nejlepších hráčů.
Cicero uspěl v online verzi hry Diplomacie, kde je každý tah při vyjednávání omezen na 5 minut. „Přestože Cicero dosahuje velmi slibných výsledků proti lidským hráčům, kterým čelil, krátká doba tahu v této variantě hry dává Cicerovi neférovou výhodu,“ uvedl Georgios Yannakakis z Maltské univerzity.
Přesto nebylo pro umělou inteligenci žádným malým úspěchem vydávat se za člověka a přitom přehrát většinu lidských soupeřů. Cicero obecně zaujímal čestný a vstřícný přístup k vyjednávání tam, kde mnoho hráčů Diplomacie používá podvody a lži.