Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že se opičí neštovice budou nyní nazývat mpox. Učinila tak po stížnostech na rasistické a stigmatizující výrazy spojené s názvem viru. Informuje o tom BBC, NPR a další média.
O názvu mpox bylo rozhodnuto po dlouhých diskusích mezi odborníky, zeměmi a širokou veřejností. Podle WHO se může snadno používat v angličtině i v jiných jazycích. Starý termín se bude používat společně s novým po dobu jednoho roku, než bude postupně zrušen, píše BBC.
Monkeypox given new name by global health experts https://t.co/Zpw0Jv9C5t
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 28, 2022
Lidské opičí neštovice byly poprvé identifikovány v roce 1970 a pojmenovány podle toho, že onemocnění způsobené tímto virem bylo objeveno u opic v zajetí o více než deset let dříve. Nejde však o nemoc, kterou by přenášely opice na lidi.
Od té doby WHO zavedla rady týkající se pojmenování nemocí. Zdůrazňuje, že je třeba minimalizovat zbytečné negativní dopady na obchod, cestování, cestovní ruch nebo dobré životní podmínky zvířat. Také je podle organizace nutné vyhnout se urážkám jakýchkoli kulturních, sociálních, národnostních nebo etnických skupin.
Během covidové pandemie WHO doporučila, aby se varianty označovaly písmeny řecké abecedy, protože jsou „nestigmatizující“ a snadno vyslovitelné.
Nový název ruší stigma, říká vědec
Toto oznámení vyvolalo smíšené reakce Ifeanyiho Nsofora, zastánce globální zdravotní rovnosti v Aspen Institute. Ten změnu názvu podpořil, podle něj by se měl ale výlučně používat rovnou.
„Mpox je lepší než opičí neštovice, protože stále obsahuje ‚pox‘ (neštovice), což vypovídá o fyzické povaze nemoci,“ řekl Nsofor v pondělí pro NPR. Dodal, že „odstranění slova ‚monkey‘ odstraňuje stigma, které s opičími neštovicemi souvisí, a vypořádává se s možnými dezinformacemi“ o způsobu přenosu. Původní název podle něj falešně naznačuje, že opice jsou hlavním zdrojem šíření viru na člověka.
Nsofor však zpochybnil rozhodnutí WHO nevymýtit název opičí neštovice okamžitě. Agentura tvrdí, že roční odklad poskytne čas na aktualizaci četných publikací a záznamů. Tvrdí také, že odklad zmírní obavy odborníků z možného zmatku v souvislosti s přejmenováním nemoci, která v současné době způsobuje epidemii.
Případů ubývá
V letošním roce došlo k neobvyklému rozšíření viru mpox – patřícího do stejné rodiny virů jako pravé neštovice – v mnoha zemích mimo střední a západní Afriku, kde se často vyskytuje.
V červenci WHO vyhlásila celosvětové zdravotní ohrožení kvůli celosvětovému nárůstu počtu lidí, u nichž se objevily příznaky. A to včetně vysoké horečky a kožních lézí nebo vyrážky.
Případů onemocnění již několik měsíců ubývá. V roce 2022 bylo postiženo více než sto různých zemí, včetně ČR. To vyvolalo obrovskou poptávku po dodávkách vakcín na ochranu těch nejvíce ohrožených.
Nejvyšší celkový počet případů mpox v letošním roce hlásí USA, Brazílie, Španělsko, Francie a Spojené království. Celosvětově došlo jen k padesáti úmrtím na tento virus.
Od května bylo ve Spojeném království hlášeno více než 3 500 případů, ale zavedení vakcín pro ohrožené skupiny pomohlo snížit počet případů po červencovém vrcholu.
Většina postižených byli muži, kteří mají sex s muži.