Čína ve čtvrtek obvinila britské poslance, kteří navštívili Tchaj-wan, z „hrubého zasahování“ do vnitřních záležitostí státu, píše BBC a Reuters. Pohrozila, že podkopávání čínských zájmů se setká s ráznou reakcí.
Vztahy mezi Británií a Čínou jsou v poslední době napjaté. Čínská ambasáda ve Spojeném království zkritizovala výbor zahraničních věcí britského parlamentu, který navštívil Tchaj-wan. Britští poslanci dorazili na ostrov v úterý. Setkali se s vysokými tchajwanskými představiteli, včetně ministra zahraničí Josepha Wua, uvádí televize BBC.
Tchajwanské ministerstvo zahraničních věcí na Twitteru uvedlo, že Wu hovořil s britskou delegací o „rostoucích autoritářských hrozbách“ a „znepokojivých problémech doma i v zahraničí“.
China condemns British lawmakers‘ Taiwan visit https://t.co/kJpaDcKHVv
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 1, 2022
Výbor se setkal také s tchajwanským premiérem Su Čen-čchangem a v pátek diskutoval s prezidentkou Cchaj Jing-wen.
Čínské velvyslanectví uvedlo, že návštěva britských poslanců Tchaj-wanu se uskutečnila navzdory pevné opozici Pekingu. „Je to flagrantní porušení principu jednotné Číny a hrubé zasahování do vnitřních záležitostí Číny,“ prohlásil mluvčí ambasády. Pohrozil, že jakékoli kroky k podkopání čínských zájmů se setkají se „silnou reakcí“.
„Je zcela správné, že se demokracie zapojují do vzájemného dialogu,“ obhájila podle agentury Reuters příjezd delegace předsedkyně výboru Alicia Kearns. „Přestože se Čína rozhodla ukončit dialog sankciováním britských poslanců, věřím, že na jednání s našimi přáteli v Indo-Pacifiku záleží,“ dodala v prohlášení.
Zlatá éra vztahů s Čínou je pryč
V srpnu zahájila Lidová osvobozenecká armáda kolem ostrovního státu své dosud nejrozsáhlejší cvičení v reakci na příjezd americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi.
Pelosi byla druhým největším americkým politikem, jaký Tchaj-wan v posledních 25 letech navštívil. Silná zastánkyně demokracie řekla, že Čína nemůže světovým vůdcům nebo komukoli jinému zabránit cestovat na Tchaj-wan.
Čína nepovažuje Tchaj-wan za samostatný stát, ale odtrženou čínskou provincii. Tchaj-wan však vyznává demokracii a vlastní suverenitu.
Vztahy mezi Čínou a Spojeným královstvím jsou v poslední době napjaté. Britský premiér Rishi Sunak začátkem týdne řekl, že „zlatá éra“ vztahů s Čínou skončila. Ekonomické vazby v předchozím desetiletí byly podle něj „naivní“.
„Uvědomme si, že Čína představuje systémovou výzvu pro naše hodnoty a zájmy. Výzvu, která nabývá na aktuálnosti, jak se posouvá k ještě většímu autoritářství,“ řekl Sunak.
V Číně policie zbila a zadržela během nepokojů britského novináře. Koncem října se zase vysoce postavený čínský diplomat v Manchesteru zapojil do roztržky s demonstranty před konzulátem.