Lidé, kteří svedou obratně interpretovat emocionální stavy ostatních, také mohou být lepší v hodnocení emocí přenášených hudbou, ukázal nový výzkum. Hudba připomíná empatii a usnadňuje sociální spojení. Hudba samotná v podstatě je sociálním chováním, napsal server Futurity.
Hudba se táhne hluboko do historie až k prvním krůčkům člověka. Obohacuje naše životy širokou škálou emocí, zkušenostmi, příběhy a poselstvími. Věda již dlouhou dobu odhaluje tajemství spojitosti hudby s lidským mozkem a emocemi.
Web Futurity teď upozornil na výzkum Zacharyho Wallmarka, muzikologa a kognitivního vědce z Oregonské univerzity ve Spojených státech. On se ve své nové studii publikované v časopise Emotion zaměřil na vztah mezi empatickými procesy napříč sociálními a hudebními doménami.
People who can skillfully interpret other people’s emotional states may also be better at assessing the emotions conveyed by music, new research shows: https://t.co/bGJxp8wEoV@UOregon @UOregonNews
— Futurity News (@FuturityNews) December 1, 2022
„Nezdá se, že by hudba sloužila k nějaké zjevné biologické funkci,“ citoval Futurity Wallmarka, který přišel na její jiný evoluční význam. Hudba podle něj podobně jako empatie usnadňuje sociální spojení. Někteří lidé jsou přitom nadanější k interpretací emocí druhých lidí a emocí v hudbě.
Wallmark v rámci studie, na níž se podílel také Benjamin Tabak ze soukromé vysoké školy Southern Methodist University v Texasu, nepožádal vysokoškolské dobrovolníky, aby zhodnotili svou vlastní empatii. Dostali za úkol interpretovat pocity druhých.
Tajemství hudby ukryté v našem mozku
Vědci pustili účastníkům experimentu videa, na nichž různí lidé hovoří o událostech ve svém životě a vlastních emocích. Poté jim pustil záznamy klavírní hudby speciálně složené k tomu, aby zprostředkovávala emocionální příběhy.
Účastníci výzkumu dostali za úkol interpretovat sdílené emoce a sledovat jejich pozitivní i negativní vliv v průběhu každého videa. Jejich odpovědi v závěru studie vědci porovnali s odpověďmi lidí, kteří ve videích hovořili, a hudebníků.
Lidé, kteří vykazovali větší nadání v interpretaci emocí obsažených ve videích s vyprávěním, byli také přesnější při posuzování emocí přenášených hudbou.
„Pokud se hudba vyvinula, aby nám pomohla orientovat se v našem sociálním prostředí, a hudba je samotným sociálním chováním, pak lze očekávat, že pod obojím bude nějaký druh sdílených nervových procesů,“ domnívá se Wallmark.
Wallmark dal dohromady tým, s nímž se pokusí získat další odpovědi. V probíhajícím výzkumu financovaném Grammy Foundation zkoumá mozek ve snaze tyto sdílené nervové procesy najít.
Výzkum může být důležitý pro nácvik terapeutických či sociálních dovedností u lidí se sociálně kognitivním postižením.