Největší ruská banka Sber, dříve známá jako Sberbank, pokračuje ve vývoji své blockchainové platformy integrací s blockchainem Ethereum. Informovaly o tom servery Cointelegraph a ZyCrypto.
Dne 30. listopadu Sber oficiálně oznámila nové možnosti své vlastní blockchainové platformy, včetně kompatibility se smart kontrakty a aplikacemi v síti Ethereum. To by vývojářům umožnilo přesouvat chytré kontrakty a celé projekty mezi blockchainem společnosti Sber a veřejnou blockchainovou sítí, uvedla banka. Napsaly o tom Cointelegraph a ZyCrypto.
Nejnovější přírůstky Sberu přinášejí také integraci s významnou softwarovou kryptoměnovou peněženkou MetaMask, která se používá k interakci s blockchainem Ethereum. Integrace umožňuje uživatelům provádět operace s tokeny a chytrými kontrakty umístěnými na blockchainové platformě společnosti Sber, uvádí se v oznámení.
💣 BREAKING NEWS:
— Satoshi Stacker (@StackerSatoshi) December 2, 2022
🇷🇺 Russian banks in Nov: „Lost $6.5B due to the SWIFT blockade.“
🇷🇺 Russian banks in Dec: „Sber (biggest Russian bank) plans to integrate with #Metamask and #Ethereum „
„Sber Blockchain Lab úzce spolupracuje s externími vývojáři a partnerskými společnostmi a jsem rád, že naše komunita bude moci provozovat aplikace DeFi na infrastruktuře Sberu,“ uvedl šéf blockchainové laboratoře Alexander Nam. Poznamenal, že nově integrované funkce pomohou společnosti Sber sjednotit vývojáře, korporace a finanční instituce a prozkoumat praktické obchodní aplikace blockchainu, Web3 a decentralizovaných financí.
Sberbank a kryptoměny
Sberbank v posledních letech aktivně vyvíjí blockchainové produkty. Na začátku roku 2021 podala žádost u Ruské banky o spuštění blockchainové platformy pro svůj stablecoin „Sbercoin“. Poté, co na jaře 2022 získala souhlas centrální banky, Sber nakonec v červnu oznámila svůj první obchod s digitální měnou. Majoritním akcionářem společnosti Sber je ruská vláda, která drží 50 % + 1 akcii.
Oznámení společnosti Sber přišlo krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin vyzval k vytvoření otevřené vypořádací sítě založené na blockchainu. Kritizoval monopol v globálních finančních platebních systémech a vyjádřil přesvědčení, že technologie založená na digitálních měnách povede k nezávislosti na bankách. Putinova vláda zároveň nedovoluje svým občanům používat kryptoměny jako platidlo a počátkem roku 2020 zavedla plošný zákaz plateb Bitcoinem.
Koncem listopadu ruští zákonodárci také projednávali možné právní změny, aby vláda mohla spustit národní kryptoměnovou burzu. Tuto snahu údajně podporuje jak ministerstvo financí, tak Ruská banka. Oba subjekty jsou známé tím, že mají velké neshody, pokud jde o regulaci místního trhu s kryptoměnami.