Španělská lidskoprávní organizace odhalila v Itálii v porovnání se zbytkem světa největší počet čínských neoficiálních policejních stanic. Čína tvrdí, že tyto úřady pomáhají čínským občanům žijícím v zahraničí, ve skutečnosti však monitorují, obtěžují a nutí k návratu do vlasti čínské disidenty, uvádí BBC. K takovému obtěžování došlo podle Reuters v říjnu ve Spojených státech.
Organizace pro lidská práva se sídlem v Madridu Safeguard Defenders ve své zprávě v září zmínila 54 těchto čínských neohlášených policejních stanic, což vedlo k policejnímu vyšetřování v nejméně 12 zemích, včetně Kanady, Německu a Nizozemsku.
V pondělí skupina vydala aktualizovanou zprávu, v níž uvádí dalších 48 stanic například v Chorvatsku, Srbsku a Rumunsku. Celkem se jedná o více než stovku těchto úřadů po celém světě. Nejvíce jich přitom zaznamenala v Itálii.
Italy home to 11 of 100-plus unofficial Chinese ‘police stations’ https://t.co/NNPjdlJOh6
— The Guardian (@guardian) December 5, 2022
V Itálii se podle zprávy nachází celkem 11 těchto úřadů. Čína je popisuje jako servisní instituce, které pomáhají čínským občanům v zahraničí například s obnovou pasu či řidičského průkazu.
Lidskoprávní organizace ovšem uvádí, že Čína tyto stanice používá k monitorování, obtěžován, zastrašování svých občanů žijících v zahraničí a snaze přimět čínské disidenty k návratu do vlasti, napsal deník The Guardian.
„Monitorujeme čínská data a v dubnu jsme narazili na údaje od ministerstva pro veřejné informace, které ukázaly, že 210 000 lidí bylo přesvědčeno k návratu do Číny během jediného roku,“ řekla ředitelka kampaně Safeguard Defenders Laura Hearth.
Peking tahá za nitky
O obtěžování čínské rodiny žijící v Americe informovala koncem září agentura Reuters. Sedm čínských obyvatel obvinila obžaloba ze spiknutí za účelem sledování a obtěžování. Cílem zadržených bylo přinutit rodinu pod nátlakem k návratu do Číny.
Zadržení jednali v rámci operace Fox Hunt, jejímž cílem je pronásledování uprchlíků z Číny v zahraničí, zejména pak „zkorumpovaných“ úředníků. Zástupce ředitele FBI v newyorské kanceláři Michael Driscoll uvedl, že Čína pronásleduje osoby, které prchají před autoritativní vládou Pekingu.
Podle Safeguard Defenders některé z popsaných úřadů ve zprávě slouží právě operaci Fox Hunt. Nezdá se však, je řídí přímo Pekingem, uvádí organizace. Jejich jednání ovšem ukazuje stopy k centrální vládě Číny.
Tyto čínské instituce se podle zprávy nacházejí například v Římě, Miláně, Benátkách či Florencii. V Itálii žije celkem 330 000 čínských občanů. Díky nesčetným dohodám mezi oběma zeměmi má Peking v Itálii vliv.
K těmto dohodám patří také v roce 2015 podepsaná legislativa o hlídkách čínských policistů v italských městech pro pomoc čínským turistům. Itálie je jednou z mála zemí, která nezahájila vyšetřování těchto čínských úřadů nebo je neprohlásila za nezákonné.
Safeguard Defenders přitom ve zprávě zmiňuje případ čínského občana, který žil v Itálii 13 let a pracoval jako dělník v továrně. Čelil obvinění ze zpronevěry a čínské úřady jej přiměly k návratu do vlasti. Zmizel beze stopy.