Na kdysi zavodněný povrch Marsu dopadl „zabiják planet“, který vytvořil obrovský kráter a vyvolal gigantické vlny tsunami. Náraz vygeneroval nesrovnatelně více energie než atomovka svržená na Hiroshimu. Katastrofa rozměry odpovídala událostem vedoucím ke konci éry dinosaurů na Zemi. Napsal o tom magazín Forbes.
Rudá planeta byla kdysi modrou planetou jako Země. Dnes na Marsu nalezneme vodu už jen ve formě ledu či vodní páry, před miliardami let však jeho povrch zdobily mělké oceány, jezera a řeky.
Mars byl také po celou svou historii bombardován asteroidy. Některé z nich přitom vyvolaly obrovská tsunami. Nová studie zveřejněná v časopise Scientific Reports popsala právě takovou událost.
‘Dinosaur-Killer’ Asteroid Strike On Mars Caused A Mega-Tsunami 3.4 Billion Years Ago, Say Scientists https://t.co/Lv4vPMeOVx pic.twitter.com/OdweSoaD5B
— Forbes Europe (@ForbesEurope) December 4, 2022
Práce amerických planetárních vědců se soustředila na severní nížinu planety. Už studie v minulých letech naznačily, že tohle dávné marsovské pobřeží kdysi narušily gigantické přílivové vlny v důsledku dopadu asteroidu či komety.
Až nyní se však vědcům podařilo najít kráter, jehož identifikovali studií map povrchu Marsu v kombinaci se snímky sond. Jmenuje se Pohl, má průměr 110 kilometrů a vznikl před 3,4 miliardami let. Tato oblast se v té době nacházela podle předpokladů asi 120 metrů pod vodou.
Jedna z vln dosahovala gigantismu
Během nárazu se uvolnilo 13 milionů megatun energie TNT. Jenom pro srovnání, jaderná bomba shozená na Hirošimu vyvolala 15 kilotun energie TNT. Dosud nejsilnější testovaná atomová bomba vyvolala 57 megatun energie TNT, napsal magazín Forbes.
Tým z této hodnoty usoudil, že kráter vytvořil asteroid o velikosti tří až devíti kilometrů. Takové balvany americká agentura NASA řadí mezi „zabijáky planet“, asteroidy s potenciálem vyhubit veškerý život na Zemi.
Dopad do marťanského oceánu vyvolal megatsunami rozlévající se do vzdálenosti až 1500 kilometrů. Největší vlna na pobřeží přitom mohla dosahovat výšky až 250 metrů.
Událost podle vědecké práce připomínala dopad asteroidu Chicxulub do 200 metrů hlubokého moře v Mexickém zálivu, který před 66 miliony let vyhubil většinu života na Zemi, včetně dinosaurů.
Do všech směrů od místa dopadu se rozlily rychle se pohybující vlny tsunami o výšce 4,5 kilometrů. Urazily celkem 12 000 kilometrů a do 48 hodin pokryly většinu světa s výjimkou jižního Atlantiku, severních oblastí Tichého a Indického oceánu a oblasti, v níž je dnes Středozemní moře.