Indonéský parlament schválil nový trestní zákoník, podle něhož bude za mimomanželský sex hrozit až rok vězení. Jedná se o součást řady změn, které podle kritiků narušují lidská práva. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
Nový trestní zákoník vstoupí v platnost až za tři roky a zahrnuje také zákaz urážky prezidenta a vystupování proti státní ideologii. Zákoník – který bude platit pro Indonésany i cizince – obsahuje několik „mravnostních“ zákonů, které zakazují nesezdaným párům žít spolu a mít sex. Partner nebo rodiče mohou osobu nahlásit za trestný čin nemanželského sexu. Cizoložství bude rovněž trestným činem, za který mohou být lidé uvězněni.
Breaking News: Indonesia has outlawed sex outside of marriage in a sweeping overhaul of its criminal code that also sharply expands its laws against blasphemy. https://t.co/FFCGjZusn3
— The New York Times (@nytimes) December 6, 2022
Protestující tento týden uspořádali malá shromáždění před parlamentem v Jakartě. Podle skupin na ochranu práv to nepřiměřeně postihuje ženy, LGBT osoby a etnické menšiny v zemi. Podle ochránců práv nový zákoník také potlačuje politické projevy a omezuje náboženskou svobodu.
Zákonodárci však uvedli, že do zákoníku přidali také obranu pro svobodu projevu a protesty konané ve „veřejném zájmu“.
V zákoníku je nyní šest zákonů o rouhání, včetně odpadlictví – zřeknutí se náboženství. Poprvé od získání nezávislosti Indonésie bude nezákonné přesvědčovat někoho, aby nebyl věřící. Nové články o hanobení také zakazují urážet prezidenta nebo vyjadřovat názory proti národní ideologii.
Katastrofa, míní lidskoprávní organizace
Přesto organizace Human Rights Watch v úterý uvedla, že ustanovení nového zákoníku jsou „katastrofou“ pro lidská práva. Ředitelka této skupiny pro Asii Elaine Pearson řekla BBC, že se jedná o „obrovský neúspěch pro zemi, která se snaží prezentovat jako moderní muslimská demokracie“.
Výzkumný pracovník skupiny Andreas Harsano se sídlem v Jakartě uvedl, že v Indonésii existují miliony párů bez oddacího listu. A to ejména mezi domorodými obyvateli nebo muslimy ve venkovských oblastech. Ti uzavřeli sňatek při specifických náboženských obřadech. „Tito lidé budou teoreticky porušovat zákon, protože společné soužití může být potrestáno až šesti měsíci vězení,“ řekl BBC.
Dodal, že výzkumy ze států Perského zálivu, kde platí podobné zákony upravující sex a vztahy, ukázaly, že ženy jsou těmito mravnostními zákony trestány a postihovány více než muži. Jak píše The Guardian, nový zákoník bude diskriminovat a postihovat také LGBT menšinu: sňatky gayů jsou v Indonésii zakázány.
K moci se derou islamisté
Indonésie je domovem několika náboženství. Většina z 267 milionů obyvatel jsou ale muslimové. Od přechodu k demokracii v roce 1998 se země řídí vyznáním známým jako Pancasila. To neupřednostňuje žádnou víru, ale neuznává ateismus. Místní právo v mnoha oblastech země je však založeno na náboženských hodnotách.
V některých částech Indonésie již platí přísné zákony týkající se sexu a vztahů založené na náboženství. Například provincie Aceh prosazuje přísné islámské právo a trestá lidi za hazardní hry, pití alkoholu a setkávání s příslušníky opačného pohlaví.
Mnoho islámských občanských skupin v Indonésii v posledních letech usiluje o větší vliv na utváření veřejné politiky. Zákonodárci si v úterý pochvalovali úspěch v podobě přijetí nového trestního zákoníku, který nebyl důkladně revidován od doby, kdy se Indonésie osamostatnila od nizozemské nadvlády.
Předchozí návrh zákoníku měl být schválen v roce 2019, ale vyvolal celonárodní protesty, kterých se zúčastnily desetitisíce lidí. Mnozí, včetně studentů, vyšli do ulic a v hlavním městě Jakartě došlo ke střetům s policií.