Vedení společnosti Meta odmítá návrh zákona projednávaný americkým Kongresem. Legislativa by totiž udělila mediálním domům větší pravomoci při vyjednávání podílů na ziscích z příspěvků se zpravodajským obsahem sdílených na Facebooku. Novináři si stojí za tím, že na podobných statusech vydělává Meta skrz reklamu více než oni samotní. Firma však nyní v USA hrozí kompletním odstraněním takového obsahu. Informoval o tom server BBC a CNN.
Nová legislativa navržená senátorkou Amy Klobuchar vyvolává ve Spojených státech amerických kontroverzi. Návrh zvaný Zákon o novinářské soutěží a ochraně (Journalism Competition and Preservation Act) má přitom podporu jak republikánů, tak demokratů. Jeho cílem je udělit mediálním organizacím více pravomocí při vyjednávání se sociálními médii. Dlouhodobě totiž usilují o vyšší podíl na ziscích z reklam u příspěvků obsahujících jejich zpravodajský obsah. Informoval o tom server BBC.
Takový scénář se však nelíbí například společnosti Meta vlastnící Facebook a Instagram. Její vedení proto v současnosti hrozí odstraněním amerického zpravodajského obsahu ze svých sociálních sítí. Argumentuje totiž tím, že platformy společnosti naopak lákají více čtenářů a zpravodajským serverům tak ve skutečnosti pomáhají. Podle něj navíc výdělek ze zpráv činí jen zlomek příjmů společnosti. Novináři mají ovšem zcela opačný názor a mají za to, že na jejich práci firma Meta neférově vydělává.
Meta statement on the Journalism Competition and Preservation Act: pic.twitter.com/kyFqKQw7xs
— Andy Stone (@andymstone) December 5, 2022
Proti novému návrhu zákona se na Twitteru oficiálně ohradila mluvčí společnosti Meta Andy Stone. „Pokud Kongres tento návrh neuváženě schválí jako součást národní bezpečnostní legislativy, budeme přinuceni zvážit úplné odstranění zpráv z naší platformy,“ vzkázala.
Zákonodárci totiž podle serveru France24 plánují zmíněný návrh přidat do roční legislativy týkající se obrany. „Pokud nebude Kongres jednat, riskujeme, že povolíme sociální médiím, aby se v podstatě stala americkými lokálními novinami,“ okomentovala situaci organizace reprezentující americké vydavatele The News Media Alliance.
Stejně jako nyní v USA hrozil Facebook i v Austrálii. Nakonec se však společnost s médii domluvila
Podobný zákon pak v březnu minulého roku přijala také Austrálie. Facebook následně dočasně zablokoval zpravodajský obsah na své platformě. Vedení společnosti ovšem později změnilo názor a rozhodlo se s australskou vládou vyjednat kompromis. Od té doby společnost Meta spolu s dalšími velkými technologickými firmami podepsala více než 30 dohod s mediálními organizacemi. Na základě nich je v současnosti kompenzuje za obsah, který jim samotným vydělává.
Návrh legislativy ovšem ve Spojených státech vyvolal také kritiku některých uskupení občanské společnosti. V úterý totiž podle serveru CNN Business sepsala společně dopis adresovaný americkým zákonodárcům. Upozorňují v něm, že by nový zákon mohl způsobit rozšíření dezinformací. Podle nich by totiž zpravodajské servery mohly platformy žalovat za to, že úmyslně snižují dosah příspěvků s jejich obsahem. A to i v případech, kdy by jejich články zahrnovaly zavádějící nebo lživé informace.