Policie v Číně zatkla 63 osob obviněných z praní špinavých peněz v hodnotě až 12 miliard čínských jüanů (1,7 miliardy dolarů) prostřednictvím kryptoměn. V Číně je obchodování s kryptoměnami od minulého roku zakázané. Informovaly o tom servery CNBC a South China Morning Post.
Od května 2021 zločinecký gang údajně používal výnosy z nelegálních zdrojů včetně pyramidových schémat, podvodů a hazardních her a převáděl je do kryptoměny tether, stablecoinu, který je vázán jedna ku jedné na americký dolar, uvedl o víkendu ve svém prohlášení Úřad veřejné bezpečnosti města Tongliao ve Vnitřním Mongolsku na severu Číny. Napsaly o tom CNBC a South China Morning Post.
Police in China arrest gang who laundered $1.7 billion via crypto even after Beijing’s crackdown https://t.co/nd5RO4Q10C
— CNBC (@CNBC) December 12, 2022
Gang prý používal různé různé účty pro obchodování s kryptoměnami, aby peníze převedl zpět na čínské jüany.
Využívali službu pro zasílání zpráv Telegram, která je v Číně blokována. Pomocí ní verbovali různé lidi po celé zemi k zakládání účtů na burzách. Ti pak pachatelům prali finanční prostředky, uvedla policie. Tito lidé dostávali provizi podle toho, kolik peněz vyprali, dodala policie.
Úřady uvedly, že gangu byly zabaveny výnosy v hodnotě více než 130 milionů čínských jüanů.
Úřad veřejné bezpečnosti byl zalarmován, když si všiml, že jeden z podezřelých má na svém bankovním účtu měsíční objem transakcí ve výši 10 milionů jüanů. Úřady uvedly, že dva z podezřelých uprchli do thajského Bangkoku, ale byli přesvědčeni, aby se vrátili do Číny.
Popularita kryptoměn v Číně
Čína, kdysi největší světový trh s investicemi do kryptoměn, má stále velkou undergroundovou komunitu. Její členové mají ale jen malou regulační nebo právní ochranu. Soudní dokumenty z případu zkrachovalé krypto burzy FTX odhalily, že 8 procent jejích klientů pocházelo z pevninské Číny.
Čínští uživatelé se při obchodování s kryptoměnami obvykle obraceli na zahraniční burzy, což se však ztížilo, když loni zesílily represe ze strany úřadů.
V loňském roce čínská policie zatkla více než 1 100 osob podezřelých z praní špinavých peněz prostřednictvím kryptoměn.
Případ poukazuje na to, že i po pokusech Pekingu vymýtit aktivity související s kryptoměnami, včetně obchodování a těžby, stále probíhá velké množství aktivit v oblasti digitálních měn.