Praha 13. prosince 2022 (PROTEXT) – Cílem je výměna zaměstnanců a know-how mezi 6 Evropskými zeměmi a vytvoření nových, společných strategií pro památky a jejich napojení na místní komunitu.
Projekt řídí a administruje CNT a je podporován Mezinárodní organizací National Trustů – INTO. Účastní se ho největší evropské památkářské Trusty: National Trust Anglie, Walesu a Severního Irska, skotský NT, belgická Herita, italský FAI – Fondo Ambiente Italiano a také Slovenský NT.
Projekt byl nastartován v červnu v anglickém Surrey kde se účastníci sešli na zámku Polesden Lacey a Hatchlands Park. Český tým tvořila Irena Edwards předsedkyně správní rady CNT, Francesco Kinský dal Borgo – člen ANOPA a spolumajitel Kost a Karlova Koruna – a ředitelka CNT Jana Schiebertová.
Účastníci si potvrdili komplexní matrix výměnných pobytů, hostující památky a hostitele v každé ze šesti zemí a finanční rozpočet. Každá země vysílá 2 zaměstnance na 14-denní pobyt do dvou z 6 zúčastněných zemí. Výměnné pobyty úspěšně proběhly mezi srpnem a listopadem. Do Česka přijel expert na historickou krajinu a zahrady Michael Leigh z anglického NT (manažer zámku Hatchlands Park a ředitel historické krajiny v jihozápadní Anglii) a Katy Boel, ředitelka pro návštěvnost Skotského National Trustu. Hostující nemovitosti v Česku byly Zdislavický monument Marii von EbnerEschenbach, Kroměřížský zámek, zámek Rožmitál, Loučeň a Karlova Koruna. Do anglického NT vyjel Martin Krčma, expert na historické zahrady a člen vedení CNT a do italského FAI odjela za ANOPU mladá manažerka zámků Karlova Koruna a Kost rodiny Kinský dal Borgo, paní Martina Kubešová.
Účastníci teď vypracují se svými hostiteli v obou zemích, praktické a konkrétní pilotní projekty na zvýšení návštěvnosti a rozšíření přístupu k památkám a jejich napojení na komunitu a aplikují tyto piloty na konkrétní nemovitostí, které navštívili a na problémy, které identifikovali buď hostitelé či vyslanci.
Závěrem projektu bude mezinárodní mini konference a workshop („Wrap up“) za účasti participantů, hostitelů a místních a zahraničních VIPs, kde se budou sdílet dosažené výsledky a představí konkrétní projekty. Datum bude potvrzeno v novém roce.
Toto byla první a velice úspěšná kooperace Czech National Trustu a ANOPA v oblasti know-how a výměny zaměstnanců v rámci jejich Smlouvy o spolupráci.
Obě společnosti také kooperují na projektu INTO Places, který umožní členům české veřejnosti, kteří se stanou podpůrci projektu, vstup zdarma do 1100 historických nemovitostí v 25 zemích světa.
https://www.czechnationaltrust.org/into-places
Předsedkyně CNT Dr Irena Edwards řekla: “Toto je unikátní výměnný program jehož praktické výsledky podstatně zlepší či vyřeší konkrétní problémy a otázky, se kterými se zúčastněné památky v Česku potýkají – a to za pomoci mezinárodně uznávaných expertů ze světově nejuznávanějších organizacích starajících se o památky a kulturní dědictví. CNT a ANOPA si dokázali, že spolupráce v oblasti know-how je nutná, úspěšná a přináší výsledky!“
Presidentka ANOPA a majitelka zámku Loučeň (jeden z českých hostitelů) paní Kateřina Šrámková řekla: „Program Erasmus byl skvělou příležitostí ke sdílení odborných znalostí a řešení praktických problémů souvisejících se správou kulturních památek. Naši členové jsou každý den konfrontováni s řadou velmi různorodých a specifických výzev a je skvělé vidět tolik potenciálu ve sdílení znalostí a zkušeností napříč zeměmi. Jsme vděční za tuto příležitost ke spolupráci s CNT a vítáme podobné iniciativy v budoucnu.“
Kontakt:
Czech National Trust o.p.s.
Viera Hladišová: ředitelka, viera@czechnationaltrust.org,
Irena Edwards: předsedkyně správní rady, irenaedwards@gmail.com,
ANOPA
Asociace Nestátních Otevřených Památek z.s.
Vratislav Zákoutský: Tajemník asociace, anopa@asociacepamatek.cz
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.