Vědci z Japonska našli na planině Nazca další geoglyfy v podobě živočichů a lidských postav. Jeden obrazec kvůli vousům připomíná Homera z animovaného seriálu Simpsonovi. Badatelé se domnívají, že se na tomto pouštním plátně nachází mnohem více indiánského umění. Napsal o tom web ScienceAlert.
Minulý rok peruánský archeolog Johny Isla deníku The Guardian sdělil, že vědci našli tak pět procent geoglyfů, tajemných indiánských obrazců, na planině Nazca, připomněl web ScienceAlert.
Japonští archeologové z Yamagata University ve spolupráci s peruánskými vědci provedli nad pouští průzkum drony a analyzovali letecké snímky. Skutečně objevili dalších 168 geoglyfů, díky čemuž se jejich celkový počet téměř zdvojnásobil.
Scientists Discover 168 Mysterious Nazca Geoglyphs in The Desert Sands of Peru https://t.co/OkT8YSvLWW
— ScienceAlert (@ScienceAlert) December 13, 2022
Obrazce znázorňují různé živočichy, jako jsou ptáci, kosatky, kočky nebo hadi. Tradičně se jedná o jednoduché linie či lichoběžníkové vzory. Asi 50 geoglyfů z nově objevených pak vyobrazuje lidské postavy.
Jeden z humanoidních výjevů má například hustý porost vousů, čímž připomíná slavnou animovanou postavu Homera Simpsona ze seriálu Simpsonovi. Tedy kromě vlasů.
Vědci netuší, jak staré geoglyfy jsou. Poblíž vzorů však objevili hliněnou keramiku z doby 100 před naším letopočtem a 300 našeho letopočtu. Geoglyfy na planině Nazca jsou jednou z největších záhad naší planety.
Tajemné umění peruánských indiánů
Nikdo netuší, kdo přesně a proč geoglyfy vytvořil. Prvních 30 geoglyfů objevili archeologové v roce 1994. Většinou šlo o rostliny a živočichy. Tou dobou byla část planiny zahrnuta mezi světové dědictví UNESCO.
Jak se ukázalo, tento počet byl jen špičkou ledovce. Do roku 2019 zde archeologové napočítali téměř 200 geoglyfů, z nichž několik vyobrazovalo lidské postavy. S vkladem japonských a peruánských vědců jich nyní je celkem 358.
Vědci se však shodují, že Nazca, která připomíná uměleckou galerii pro bohy, skrývá mnohem více těchto starověkých obrazců. Ty je možné pozorovat pouze z nebes leteckými průzkumy.
Geoglyfy vznikly odstraněním svrchních vrstev zvětralého vulkanického sedimentu, pod nímž se nachází světlejší vápenec. Proto jsou velice náchylné k erozi, což jejich viditelnost ještě zhoršuje. Různé vzory proto pomáhá identifikovat umělá inteligence.
K čemu geoglyfy sloužily, je předmětem vědeckých debat. Indiánská společnost nepopsané kultury začala z nějakého důvodu mezi lety 500 před naším letopočtem až 500 našeho letopočtu tvořit na holé, rovné planině obrazy viditelné pouze z nebes.
Nejběžnějším vysvětlením je, že geoglyfy sloužily k potěšení bohů na nebesích. Další teorie tvrdí, že indiáni vytvořili vzory pro rituálně-astronomické účely, přičemž měly nějakým způsobem odrážet hvězdy.
Japonský tým zůstává. Se svolením peruánského ministerstva kultury hodlá zmapovat celou délku a šířku tohoto pouštního plátna.