USA plánují dodat na Ukrajinu systém protivzdušné obrany Patriot. Prezident Joe Biden tento krok pravděpodobně oznámí ještě tento týden. Rusko se už vyjádřilo, že v takovém případě bude systém terčem jeho útoků. Informuje o tom BBC, CNN a další servery.
Ukrajina již delší dobu žádá o další podporu protivzdušné obrany, protože ruské útoky stále zabíjejí civilisty a způsobují rozsáhlé výpadky proudu. Patriot je jedním z nejmodernějších amerických systémů protivzdušné obrany. Jeho dodávky na Ukrajinu budou pravděpodobně omezené. Není známo, kolik raket bude na Ukrajinu zasláno, píše BBC.
US planning to send Patriot air defence missiles to Ukraine https://t.co/WZP574aMrm
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 14, 2022
Jakmile bude tento krok schválen, budou systémy pravděpodobně odeslány v nejbližších dnech. Ukrajinští vojáci se budou cvičit k jejich obsluhování na základně americké armády v německém Grafenwoehru, uvedli představitelé.
Tato zpráva přišla v době, kdy ukrajinským hlavním městem Kyjevem otřásly výbuchy, což byl poslední z nepřetržitého proudu útoků ze strany Ruska. Moskva se od října opakovaně zaměřila na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
Mluvčí americké národní bezpečnosti John Kirby minulý týden uvedl, že vztahy mezi Ruskem a Íránem se oteplily na plnohodnotné obranné partnerství.
Rusko hrozí úderem
Systém Patriot by byl legitimním cílem ruských úderů, uvedl ve středu Kreml. Mluvčí Dmitry Peskov tak odpověděl na dotaz CNN, zda zastává stejný názor jako bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ten řekl, že rakety „by se okamžitě staly legitimním cílem našich ozbrojených sil“.
„Jistě,“ odpověděl Peskov, a jeho reakci později převzala oficiální ruská tisková agentura TASS. Dodal však: „Prozatím bych se však zdržel komentáře, protože se jedná pouze o zprávy z médií.“
Systém Patriot je označován za nejvyspělejší systém protivzdušné obrany, který USA vlastní. Každá střela stojí přibližně 3 miliony dolarů (2,4 milionu Kč), uvedl v roce 2017 deník Washington Post.
Systémy od jejich uvedení do provozu v 80. letech 20. století zakoupilo více než deset zemí a používají je spojenci USA v Tichomoří a v Evropě a také Saúdská Arábie. Jedna baterie zahrnuje odpalovací zařízení raket, radar, velitelské a řídicí středisko a další podpůrná vozidla a potřebuje velký tým k obsluze a údržbě.