Svět se na summitu o biologické rozmanitosti COP15 přiblížil dohodě o ochraně třetiny planety. Řada států předložila plány na zvýšení objemu finančních prostředků pro tyto účely. Debaty se však neobešly bez neshod a průtahů. Kritici si stěžují na pomalý pokrok, píše server BBC News.
Konference o biodiverzitě COP15 se pomalu chýlí ke konci. Debaty v Montrealu v Kanadě mají trvat ještě tři dny. Světoví lídři se konečně podle BBC přiblížili dohodě o ochraně třetiny planety. Podle aktivistů byl ale pokrok příliš pomalý.
Řada zemí, včetně Španělska, Nizozemska, Francie a Kanady ve čtvrtek předložila plány na zvýšení objemu finančních prostředků určených k ochraně třetiny planety. Jednání však zkomplikovaly otázky ohledně finančních zdrojů.
Biodiversity: Row over funding threatens to stall talks https://t.co/4b44rNY4g5
— BBC Science News (@BBCScienceNews) December 16, 2022
„Tento týden byl podle očekávání náročný v otázkách mobilizace zdrojů,“ potvrdil mluvčí organizace The Nature Conservancy. Ve středu zástupci některých zemí z jednání odešli. Dali tak najevo nespokojenost s řešením toho, jak zaplnit mezeru ve financování v řádu miliard dolarů.
Mluvčí organizace však dodal, že debaty o klíčové dohodě jsou opět v pohybu. Spojené království například přislíbilo rozvojovým zemím 30 milionů liber. Tato částka má pomoci s vyčleněním 30 procent chráněné pevniny a moří do roku 2030.
Naděje pro planetu
Dalších 5 milionů liber britská vláda věnuje na podporu biologické rozmanitosti na britských územích v zámoří. „Pro mezinárodní společenství je klíčové, aby přivedlo přírodu na cestu k obnově,“ prohlásila britská ministryně životního prostředí Thérèse Coffey.
Lídři jednotlivých států doufají, že jejich kroky inspirují také mezinárodní banky a filantropické organizace.
K tomuto pokroku došlo během jednání ministrů, kteří hovořili o stále nevyřešených otázkách ohledně dohody. Vedoucí globální advokacie u Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Claire Blanchard si myslí, že tento pokrok je nadějí v politické vůli.
„Tato politická vůle musí být v příštích několika dnech převedena do konkrétních dohod a konvergence v jednací místnosti, abychom zoufale potřebnou dohodu pro přírodu zachránili, abychom zachránili systémy podpory života,“ řekla.
Biodiverzita platí za spletitou síť forem života zahrnující vegetaci i živočichy na souši i na mořském dně. Její zdraví znamená i zdraví pro lidstvo.