Šéf Twitteru Elon Musk povolí návrat novinářům, které o den dříve ze sociální sítě vykázal. Podle něj měli totiž reportéři serverů jako The New York Times, CNN nebo Washington Post zveřejňovat informace o tom, kde se nachází, v reálném čase. Jeho rozhodnutí však tvrdě zkritizovali zástupci EU i OSN. O návratu novinářů rozhodli uživatelé sociální sítě v Muskem publikované anketě. Informoval o tom server BBC a The Guardian.
O tom, zda se mohou novináři na sociální síť Twitter navrátit, rozhodlo asi 3,6 milionu lidí. Miliardář a šéf platformy Elon Musk přitom výsledky původní ankety odstranil. Sice rovněž rozhodly pro okamžité obnovení novinářských profilů, podle Muska však „měla anketa příliš mnoho možností“. Sdílel proto podle serveru BBC nové hlasování, ve kterém mohli uživatelé po 24 hodin volit mezi dvěma variantami. Buď nechat účty novinářů po sedm dní zablokované, nebo zákaz ihned zrušit.
Okolo 59 procent zúčastněných pak hlasovalo pro druhou možnost. „Lidé promluvili. Účty, které zveřejňovali údaje o mé lokaci v reálném čase, budou obnoveny,“ napsal Musk následně ve svém twitterovém příspěvku. Novináře totiž v pátek osočil z porušování pravidel sociální sítě Twitter. „Pokud budete sdílet živě informace o tom, kde se nacházím, budete zablokovaní. Tak to je. Konec příběhu,“ měl miliardář reportérům podle serveru The Guardian vzkázat s tím, že s nimi hodlá zacházet stejně jako s ostatními uživateli.
The people have spoken.
— Elon Musk (@elonmusk) December 17, 2022
Accounts who doxxed my location will have their suspension lifted now. https://t.co/MFdXbEQFCe
Ke svému profilu se proto nemohli dostat například reportéři Ryan Mac z The New York Times, Drew Harwell z Washington Post nebo Conie O’Sullivan ze serveru CNN. Napsali přitom články o Muskově rozhodnutí zablokovat twitterový účet ElonJet. Na něm totiž dvacetiletý student Jack Sweeney sdílel veřejně dostupné informace o umístění jeho soukromého tryskáče. Novináři ovšem ve svých reportážích nic o tom, kde se má Musk nebo jeho rodina v reálném čase nacházet, nezmínili.
Svoboda médií není hračka a je základem demokratických společností, vzkázala Muskovi zástupkyně OSN
Roli v Muskově rozhodnutí novináře na sociální sít opět připustit mohli hrát také zástupci Evropské unie (EU) a Organizace spojených národů (OSN). V reakci na miliardářovo chování totiž společnost Twitter tvrdě zkritizovali. „Svoboda médií není hračka. Svobodný tisk je základem demokratických společností a klíčovým nástrojem při boji proti škodlivým dezinformacím,“ okomentovala například situaci generální tajemnice pro globální komunikaci při OSN Melissa Fleming.
Sankcemi Muskovi pohrozila také komisařka EU a viceprezidentka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová. Podle ní totiž nová legislativa zvaná Digital Services Act vyžaduje „respekt k mediální svobodě a fundamentálním právům“. Celá kauza přitom začala poté, co Musk zablokoval zmíněný účet ElonJet. Spojil ho totiž s incidentem týkajícím se jeho syna. Toho měl totiž v autě pronásledovat neidentifikovaný stalker. Podle miliardáře mu k trasování měly pomoci právě informace z twitterového profilu ElonJet.