Kontroverzní plán britské vlády posílat do Rwandy žadatele o azyl, kteří přišli do Spojeného království nelegálně, je v souladu se zákonem. Rozhodl tak dnes vrchní soud v Londýně, podle nějž ale konzervativní kabinet řádně nezohlednil okolnosti osmi osob, které se pokusil deportovat. Rozsudek je pro vládu částečným vítězstvím, protože pravděpodobně bude čelit dalším právním krokům, uvedla agentura AP.
Několik žadatelů o azyl a organizací zabývajících se ochranou lidských práv podalo žaloby, aby zabránili vládě jednat na základě dohody o deportaci s Rwandou, jejímž cílem je odradit migranty od přeplouvání Lamanšského průlivu na malých člunech. Spojené království plánuje posílat některé běžence do této východoafrické země, kde by byly vyřízeny jejich žádosti o azyl.
UK court says plan to send asylum seekers to Rwanda is lawful but the government didn't properly consider individual cases. The ruling is a partial victory for the government but is likely to face further legal challenges. https://t.co/OjRezBk5RQ
— The Associated Press (@AP) December 19, 2022
„Soud dospěl k závěru, že je v souladu se zákonem, aby vláda přijala opatření k přemístění žadatelů o azyl do Rwandy a aby jejich žádosti o azyl byly vyřizovány ve Rwandě, a nikoli ve Spojeném království,“ uvedl jeden ze soudců Clive Lewis. Dodal však, že vláda musí pečlivě zvážit okolnosti každého jednotlivého žadatele.
„Ministryně vnitra řádně nezvážila okolnosti osmi jednotlivých žadatelů, jejichž případy jsme posuzovali,“ uvedl soudce, který vyhověl jejich námitkám proti přemístění do Rwandy.
Británie v rámci dohody uzavřené v dubnu zaplatila Rwandě 120 milionů liber (3,3 miliardy Kč), ale do země zatím nebyl nikdo poslán. V červnu byla vláda nucena na poslední chvíli zrušit první deportační let, když Evropský soud pro lidská práva (ECHR) rozhodl, že tento plán s sebou nese „reálné riziko nevratné újmy“.
Britská vláda je odhodlána politiku prosazovat a tvrdí, že to odradí gangy obchodníků s lidmi, kteří běžence převážejí přes moře. V letošním roce dorazilo do Británie přes Lamanšský průliv více než 44.000 lidí a několik jich při tom zemřelo, včetně čtyř minulý týden, kdy se v mrazivém počasí převrátil člun.
Británie chce co nejdříve pokračovat v plánu poslat migranty do Rwandy, uvedl dnes mluvčí premiéra Rishiho Sunaka v reakci na verdikt. Dodal, že vláda je připravena bránit se proti případným dalším právním krokům.
Rozhodnutí soudu uvítalo i Kigali. „Je to pozitivní krok v naší snaze přispět k inovativnímu a dlouhodobému řešení globální migrační krize,“ řekla agentuře AFP mluvčí vlády Yolande Makolová.
Verdikt naopak odsoudila ředitelka britské pobočky Červeného kříže Christina Marriottová, podle které „přesuny lidí“ sotva zabrání tomu, aby riskovali své životy při cestě do bezpečnějších zemí. „Vláda by místo toho měla přijmout opatření k zajištění bezpečných tras a zajistit, aby byla přijata včasná a správná rozhodnutí, jakmile se lidé ocitnou v systému, a aby se s lidmi v průběhu celého procesu zacházelo důstojně a s respektem,“ uvedla.
Rozhodnutí soudu neznamená, že letecký přesun bude možné ihned zahájit, jelikož se očekávají odvolání. Soudní příkaz ECHR vydaný v létě brání okamžitým deportacím až do ukončení všech soudních řízení v Británii.