Šéf Twitteru Elon Musk se rozhodl řídit výsledky své ankety, ve které hlasovalo více než 17 milionů uživatelů. Asi 57,5 procenta z nich totiž rozhodlo, že má podnikatel ze své pozice odejít. Učiní tak ovšem, až dle svých slov najde „někoho dostatečně pošetilého na to, aby pozici převzal“. Média spekulují například o tom, že by se do role šéfa mohl vrátit spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey. Informoval o tom server BBC a CNN.
Po téměř dvou měsících od odkoupení společnosti Twitter podnikatel Elon Musk prohlásil, že odstoupí z funkce jejího šéfa. Od té doby totiž ve firmě zavedl změny, které média i uživatelé silně kritizují. Muskovo kontroverzní jednání tak v neděli vyústilo v anketu, kterou publikoval na svém twitterovém účtu. V ní se svých více než 122 milionů sledovatelů ptal, zda má ze své pozice odstoupit, nebo ne. Očekávalo se přitom, že se výsledky bude řídit tak, jak učinil už dříve.
Za 24 hodin hlasovalo v anketě na 17 milionů uživatelů Twitteru. Přibližně 57,5 procenta z nich pak po Muskovi chtělo, aby rezignoval. Miliardář ovšem až do středy pondělní výsledky nekomentoval. Sdílel pouze příspěvek ve kterém navrhoval, že do příště nechá v podobných anketách hlasovat jen odběratele placené služby Twitter Blue. Nakonec však podle serveru BBC prohlásil, že z pozice šéfa Twitteru odstoupí. Ale pouze ve chvíli, „kdy najde někoho dostatečně pošetilého na to, aby tu práci vzal“.
I will resign as CEO as soon as I find someone foolish enough to take the job! After that, I will just run the software & servers teams.
— Elon Musk (@elonmusk) December 21, 2022
I poté bude mít nicméně na chod společnosti značný vliv. Hodlá totiž zůstat ve vedení týmů starajících se o software a servery Twitteru. Místo něj by pak podle některých médií mohl do pozice šéfa známé sociální sítě opět nastoupit její spoluzakladatel Jack Dorsey. Firmu totiž kvůli interním neshodám opustil v listopadu roku 2021.
„Nikdo, kdo je opravdu schopný udržet Twitter naživu, tu práci nechce,“ okomentoval už dříve situaci Musk. Mezi jeho další možné nástupce patří například bývalá hlavní provozní Facebooku Sheryl Sandberg, inženýr Sriram Krishnan nebo bývalý poradce amerického prezidenta Jared Kushner.
Od odkoupení Twitteru vyhodil Musk polovinu zaměstnanců, odehnal inzerenty a pobouřil zástupce EU
Ke zveřejnění ankety pak Muska podle serveru CNN Business donutila kritika, která se proti němu zvedla ve chvíli, kdy zakázal uživatelům sdílet odkazy na ostatní sociální sítě, jako je Facebook, Instagram nebo Mastodon. Podle něj už totiž Twitter nehodlá nadále „poskytovat bezplatnou inzerci“ ostatním platformám.
Krátce předtím sklidil také kritiku ze strany zástupců Organizace spojených národů i Evropské unie. Zablokoval totiž účty některých novinářů, které bez přesných důkazů obviňoval ze sdílení informací o tom, kde se nachází v reálném čase. Takové chování totiž dle něj porušuje nová pravidla Twitteru.
Od chvíle, kdy sociální síť odkoupil však zavedl mnohem více změn. Vyhodil například více než polovinu zaměstnanců společnosti, včetně jejího bývalého vedení. Rozvolnil také pravidla moderování obsahu Twitteru. V reakci na to ovšem Twitter ztratil velké množství důležitých inzerentů. Značky totiž nechtěly být prezentovány na platformě, která se stala přívětivější pro sdílení dezinformací a zavádějících informací. Musk také například na sociální síť znovu přivítal bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.