Tálibán nařídil všem místním i mezinárodním nevládním organizacím, aby zabránily svým zaměstnankyním chodit do práce. Vyplývá to z dopisu ministerstva hospodářství zaslaného všem licencovaným neziskovkám v zemi. Informuje o tom CNN, AP News a další servery.
Nedodržení tohoto nařízení bude mít za následek odebrání licence, zahrozil úřad.
🇦🇫 Taliban ban women from working for foreign and domestic NGOs https://t.co/Ct321gG1Sk
— euronews (@euronews) December 24, 2022
Ministerstvo v dopise, jehož platnost pro CNN potvrdil jeho mluvčí Abdul Rahmán Habíb, uvádí jako důvod rozhodnutí nedodržování islámských pravidel oblékání a dalších zákonů. Ženy pracující v neziskovém sektoru nechtějí podle něj nosit hidžáb.
„V poslední době se objevily vážné stížnosti týkající se nenošení hidžábu a dalších zákonů a předpisů Islámského emirátu,“ uvádí se v dopise. „V důsledku toho je vydán pokyn k pozastavení práce všech zaměstnankyň národních a mezinárodních nevládních organizací,“ stojí dále v listu.
Jde o další krok v brutálním potlačování svobod afghánských žen ze strany Tálibánu poté, co tato militantní islamistická skupina v srpnu 2021 převzala vládu nad zemí.
Opatření přichází jen pár dní poté, co Tálibán zakázal všem ženám v Afghánistánu studovat vysokou školu. Rozhodnutí bylo přijato na zasedání vlády a nařízení vstoupilo okamžitě v platnost. A to ze stejného důvodu. Ministr školství Tálibánu ve čtvrtek řekl, že zakázali ženám vstup na univerzitu kvůli nedodržování pravidel oblékání a dalších islámských hodnot. Odvolával se mimo jiné na studentky cestující bez mužského doprovodu. Tento krok vyvolal mezi afghánskými ženami pobouření.
Další krok: zákaz vycházení?
Ačkoli Tálibán opakovaně prohlašoval, že bude chránit práva dívek a žen, ve skutečnosti učinil pravý opak. Zbavil je těžce vydobytých svobod, za které v posledních dvou desetiletích neúnavně bojovaly.
Některá z nejvýraznějších omezení se týkala vzdělávání. V březnu se dívky nesměly vrátit do středních škol. Tento krok zničil mnoho studentek a jejich rodin, které CNN popsaly své zmařené sny stát se lékařkami, učitelkami nebo inženýrkami.
Podle AP News panují obavy, že poslední krok Tálibánu by mohl být odrazovým můstkem k úplnému zákazu afghánských žen opouštět domov.
„Je to srdcervoucí oznámení,“ řekla Maliha Niazai, školitelka v nevládní organizaci, která se zabývá genderovým násilím. „Copak nejsme lidské bytosti? Proč se k nám chovají tak krutě?“ dodala.
Pětadvacetiletá dívka, která pracuje v afghánské organizaci Y-Peer a žije v Kábulu, uvedla, že její práce je důležitá, protože slouží své zemi a je jedinou živitelkou rodiny „Budou nás úředníci po tomto nařízení snad podporovat? Pokud ne, tak proč nám berou jídlo od úst?“ zeptala se.
Další pracovnice nevládní organizace, čtyřiadvacetiletá žena z Džalálábádu pracující pro Norskou radu pro uprchlíky, uvedla, že nastal „nejhorší okamžik jejího života“. „Ta práce mi dává víc než obživu. Je to reprezentace veškerého úsilí, které jsem vynaložila,“ řekla. Odmítla uvést své jméno v obavě o vlastní bezpečnost.