Pochopení potřeb a motivací každého typu dóši (převažující základní energie) vám může pomoci lépe podporovat vaše přátele a blízké. Jak porozumět vátám, jejichž elementy jsou éter a vzduch?
V ájurvédě soustředíme velkou část naší energie na dóši – kombinaci prvků, které z nás dělají to, kým jsme. Objevování spletitosti vlastní mysli a učení se být k sobě milosrdní je praxe pro spojení s lidmi kolem vás. Tento proces není jen o tom, abyste se naučili dóši, jak jsou ve vás vyjádřeny. Jde o odhalování způsobů, jak jsou dóši zastoupeni v ostatních.
Rozvíjení této dovednosti usnadňuje vnímání období, kdy vaši blízcí potřebují extra podporu a jak mohou být vaše superschopnosti užitečné.
Jak váty prospívají
Mít schopnost tvořit a zkoumat je pro vátu nutností. Ale bez struktury, která ji obsahuje, existuje riziko, že se jejich mentální a fyzická energie rozptýlí. I když je tedy kreativita nezbytná, nemůže existovat bez každodenních kotev a orientačních bodů, které vátu uzemňují.
To by mohlo fungovat ve formě rozvrhu – takového, který není příliš rigidní nebo omezující. Pro některé to může být stanovení doby spánku a jídla, pro jiné to může znamenat zavázat se k důsledným ranním a večerním rutinám. Ty mohou tělu poslat zprávu, aby zůstalo synchronizováno s jeho vlastními přirozenými rytmy.
Podpora váty
Pochopení toho, že váty nejsou úplně typy pro plánování a organizaci, je samo o sobě podpůrné. Udělejte si na schůzku s nimi trochu času navíc, protože víte, že mají problém přijít na čas. Dejte jim jemné připomenutí, abyste je udrželi na správné cestě. A snažte se jejich zaneprázdněnou mysl nezahltit příliš mnoha detaily nebo rozhodnutími.
Nejdříve se podívat, pak skočit
Váty jsou nejimpulzivnější z dóš. Musí udržet přitažlivost ke všem novým a odlišným věcem na uzdě. Neschopnost zastavit se a rozluštit, co je čistě pokušením nebo rozptýlením, a co naopak stojí za to sledovat, může vést k nedokončeným projektům, nedostatku oddanosti ve vztazích a celkově sníženému smyslu pro směr v životě.
Váty se mohou nechat rozptýlit každou zářící příležitostí. Nicméně je důležité, aby cvičili trpělivost a diskrétnost. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vést si „deník nápadů“, do kterého si budou zapisovat myšlenky, které se týkají nových projektů a podniků. Poté je můžete společně jednou za týden či měsíc projít, abyste rozhodli, které z nich stojí za implementaci. To pomůže vátám uvolnit určité duševní kapacity a také zabránit tomu, aby do něčeho skočili příliš rychle.
Veďte s nimi dialog
Spíše než odrazovat od potřeby změny a něčeho nového, naslouchejte. Nechte je s vámi promluvit o svých nápadech. Pokládejte jim otázky, které jim pomohou učinit co nejinformovanější volbu. Diskutujte s nimi o tom, zda je změna vůbec nutná. Také se jich zeptejte, co od vás potřebují, jakmile se vrhnou do něčeho nového.
Mobilizovat ke stabilizaci
Superschopnost váty – fyzický pohyb – může být spojencem při uzemnění a udržení koncentrace. Klíčem k tomu je vědět, jak a kdy ji uvést do praxe. Hlavním podnětem k pohybu pro vátu je příliš aktivní nebo neklidná mysl. Buďte napřed a naplánujte pohybové přestávky. Pokud váta zažívá rychlé a prchavé myšlenky, měla by zkusit pomalý a metodický pohyb, jako je procházka či cvičení jógy. Pokud jde o přemítání nebo obavy, může se uzemnit zvedáním závaží nebo protahováním.
Nenechte se pohltit
Jako důvěrník váty budete dotyčného možná muset povzbudit, aby zpomalil a hledal útěchu v klidu. Ale požádat váty, aby zastavili veškerý pohyb, by mohlo způsobit ještě více úzkosti. Buďte bezpečnou a uklidňující přítomností. Buďte si vědomi svého vlastního dýchání a chování tím, že zpomalíte dech a zakořeníte nohy do země nebo podlahy. Je snadné nechat se pohltit jejich povznášející a opojnou energií. Prokážete jim i sobě lepší službu, pokud se dokážete v jejich víru udržet při zemi.