Když v roce 1417 zemřel papež Řehoř XII., před Benediktem XVI. poslední hlava katolické církve, která rezignovala na svůj úřad ještě za života, nevěnoval tomu svět mnoho pozornosti. Řehoř z papežského stolce odešel o dva roky dříve, své dny pak trávil v zapomnění stovky kilometrů od Říma a pohřbili ho tiše v městečku Recanati poblíž jaderského pobřeží. V případě churavějícího Benedikta se ale takový scénář určitě opakovat nebude, napsala agentura Reuters.
Vatikán disponuje detailně propracovanými pravidly, která se týkají úkonů po smrti úřadujícího papeže. Není ale známo, co se bude dít poté, co zemře emeritní papež, který už svůj úřad nezastává. Po Benediktově úmrtí tak přijdou na řadu protokolární pravidla, která mohou být návodem i v případě dalších papežů, kteří se v budoucnu rozhodnou z čela církve odejít namísto toho, aby úřad zastávali až do smrti.
Rituals for Benedict's passing could be template for future ex popes https://t.co/5xV2IFoIxD pic.twitter.com/lXwltSFqOK
— Reuters (@Reuters) December 30, 2022
Pohřební rituály po úmrtí papeže se v současnosti řídí apoštolskou konstitucí Universi Dominici Gregis a čtyřsetstránkovým misálem Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, který obsahuje soupis liturgií, modliteb a písní. Pravidla mimo jiné určují, že pohřeb se má konat čtyři až šest dní po papežově úmrtí jako součást devítidenního období smutku zvaného novendiale.
Představitelé Vatikánu, kteří jsou ochotní o této věci mluvit pouze anonymně, tvrdí, že průběh dní po úmrtí Benedikta bude záležet na dvou věcech: zda sám emeritní papež zanechá pro tento případ nějaké instrukce a na tom, jak se rozhodne papež František.
František svého předchůdce častokrát ocenil jako skvělou hlavu církve, která měla odvahu svůj post opustit ještě za života, a proto se zřejmě bude snažit dopřát mu co možná nejdůstojnější rozloučení.
Poslední pohřeb papeže zažil Vatikán 8. dubna 2005. Tehdy byl pohřben Jan Pavel II., šest dní po svém úmrtí. Rakev byla nejdříve vystavena v Klementinském sále Apoštolského paláce, kde se mohli s papežem rozloučit zaměstnanci Vatikánu, a poté veřejně ve Svatopetrské bazilice. Ve frontě tehdy čekaly na možnost poklonit se Janu Pavlu II. miliony lidí, pohřbu se pak zúčastnili hlavy států a monarchové z celého světa. Rakev byla následně uložena do krypty Svatopetrského chrámu a v roce 2011 přesunuta do jedné z kaplí.
I po Benediktově úmrtí se zřejmě s papežem, který byl v čele katolíků v letech 2005 až 2013, budou chtít rozloučit davy věřících. Proto je pravděpodobné, že i tentokrát bude rakev vystavena veřejně.
V roce 2020 autor životopisu o Benediktu XVI. Peter Seewald řekl, že emeritní papež připravil duchovní testament, ve kterém vyslovil přání být pohřben v kryptě, kde původně ležela i rakev s Janem Pavlem II. Benedikt, tehdy ještě kardinál Joseph Ratzinger, celebroval v roce 2005 pohřební mši za Jana Pavla II., smuteční mši za Benedikta povede nejspíš papež František.
Po smrti úřadujícího papeže spadá organizace pohřebních rituálů do pravomocí kardinála komořího, což je v současnosti irský kardinál Kevin Farrell. Tentokrát to ale zřejmě bude jinak, protože církev má papeže a není třeba chystat konkláve, které hlavu katolické církve volí. Podstatná role proto připadne hlavnímu papežskému ceremoniáři, kterým je italský kněz Diego Ravelli.