Ve věku 95 let zemřel ve Vatikánu emeritní papež Benedikt XVI., téměř deset let poté, co se ze zdravotních důvodů vzdal funkce. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
„Se zármutkem vám oznamuji, že emeritní papež Benedikt XVI. zemřel dnes v 9:34 v klášteře Mater Ecclesiae ve Vatikánu,“ uvedl ředitel tiskového úřadu Svatého stolce Matteo Bruni. Dodal, že další informace budou poskytnuty co nejdříve. Vatikán podle BBC uvedl, že tělo emeritního papeže bude od 2. ledna uloženo ve Svatopetrské bazilice
Former Pope Benedict, who stepped down as leader of the Catholic Church in 2013 in a highly unusual move, dies aged 95 https://t.co/oxOpTjxBil
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) December 31, 2022
Zpráva o jeho úmrtí přišla několik dní poté, co papež František požádal věřící, aby se za Benedikta modlili. Uvedl tehdy, že jeho předchůdce je „velmi nemocný“.
„Chci vás všechny požádat o zvláštní modlitbu za emeritního papeže Benedikta. Je velmi nemocný. Prosíme Pána, aby ho utěšoval a podporoval ve svědectví lásky k církvi až do konce,“ řekl František při středeční generální audienci.
Na závěr generální audience se papež František vydal do kláštera Mater Ecclesiae ve Vatikánu, aby Benedikta navštívil, uvedl Vatikán. V předchozích hodinách došlo ke „zhoršení stavu v důsledku pokročilého věku“, uvedl ve středu vatikánský mluvčí a dodal, že lékaři situaci monitorují. Jeho zdravotní stav se zhoršoval již delší dobu.
Benedikt XVI. ohromil katolické věřící a náboženské odborníky po celém světě 11. února 2013. Tehdy oznámil, že plánuje odstoupit z funkce papeže s odkazem na svůj „pokročilý věk“.
Ve svém projevu na rozloučenou odstupující papež slíbil, že zůstane „skrytý“ před světem. Po svém odchodu do důchodu se ale i nadále vyjadřoval k náboženským otázkám, což, jak píše CNN, přispívalo k napětí v katolické církvi.
Polarizující a konzervativní hlas v církvi
Benedikt XVI. byl v katolické církvi po celá desetiletí mocnou silou. Narodil se jako Joseph Ratzinger v Německu v roce 1927 a byl synem policisty. V roce 1951 byl vysvěcen na kněze, v roce 1977 se stal kardinálem a později působil jako hlavní teologický poradce papeže Jana Pavla II.
Jeden z jeho nejvýznamnějších kroků vzhůru přišel v roce 1981. To převzal vedení Kongregace pro nauku víry, vatikánského úřadu, který podle Vatikánu dohlíží na „nauku o víře a morálce v celém katolickém světě“.
Ratzinger se stal známým jako „kardinál Ne“ díky svým snahám potírat náboženský pluralismus, zpochybňování tradičního učení v otázkách, jako je homosexualita, a výzvám ke svěcení žen na kněze.
Papežem byl zvolen v dubnu 2005 po smrti Jana Pavla II. Byl konzervativnější než jeho nástupce, papež František, který učinil kroky ke zmírnění postoje Vatikánu k potratům a homosexualitě. František se také více snažil řešit krizi sexuálního zneužívání, která v posledních letech zachvátila církev a zatemnila Benediktův odkaz.
V dubnu 2019 Benedikt ve veřejném dopise hovořil o krizi sexuálního zneužívání. Tvrdil, že byla částečně způsobena sexuální revolucí v 60. letech a liberalizací morálního učení církve.
Kryl zneužívání dětí?
V lednu 2020 byl Benedikt nucen distancovat se od knihy, která byla všeobecně vnímána jako podrývání Františka. Ten v té době zvažoval, zda v určitých případech povolit ženatým mužům stát se kněžími. Kniha „Z hlubin našich srdcí“ argumentovala ve prospěch staleté tradice kněžského celibátu v katolické církvi. Benedikt byl původně uveden jako spoluautor, ale později upřesnil, že se podílel pouze na jedné části textu.
O rok později se Benedikt dostal pod palbu kritiky kvůli svému působení ve funkci arcibiskupa v Mnichově a Freisingu v letech 1977-1982. Tehdy byla zveřejněna zpráva o zneužívání dětí katolickými duchovními, kterou nechala vypracovat církev.
Zpráva zjistila, že během svého působení v této funkci byl informován o čtyřech případech sexuálního zneužívání nezletilých, ale nezakročil. A to včetně dvou, k nimž došlo v době jeho působení. Odhalila rovněž, že se Benedikt zúčastnil schůzky týkající se kněze, který se měl zneužívání dopustit. Po zveřejnění zprávy se Benedikt ohradil proti obviněním, že v roce 1980 věděl, že tento kněz zneužívá.
V dopise, který Vatikán uprostřed rozruchu zveřejnil, Benedikt napsal, že je „dobré mysli“, protože navzdory svým nedostatkům stojí před „posledním soudcem svého života“. Vydal také obecnou omluvu těm, kteří zneužívání přežili.