Čína směřuje ke konečnému vítězství nad nemocí covid-19, napsala čínská média poté, co se představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO) setkali s tamními vědci. Řada expertů však považuje pandemické statistiky nejlidnatější země světa za podhodnocené. Informovala o tom agentura Reuters a deník Inverell Times.
Čína opustila po nepokojích v zemi politiku „nulového covidu“ a zrušila veškerá opatření, což upustilo nemoci covid-19 otěže. Infekce se začala nekontrolovaně šířit 1,4miliardovou populací bez potřebné přirozené imunity.
Kromě toho, že čínská populace nebyla kvůli přílišné ochraně před infekcí promořena, zejména mezi staršími lidmi navíc není dostatečná proočkovanost. Mnoha nejvíce zranitelným lidem totiž chybí třetí dávka vakcíny.
China pledges ‚final victory‘ over COVID as outbreak raises global alarm https://t.co/jmGbpuyozM pic.twitter.com/VBlP7jWKr1
— Reuters (@Reuters) January 4, 2023
Nemocnice a pohřební ústavy v zemi praskají ve švech. Mezinárodní zdravotní experti předpovídají na letošní rok nejméně jeden milion mrtvých s covidem-19. Čína přitom tvrdí, že každý den zemře maximálně pět lidí.
„To je naprosto směšné,“ cituje agentura Reuters 66letého obyvatele Pekingu, který uvedl pouze své příjmení Zhang. „Čtyři z mých blízkých příbuzných zemřeli, a to pouze z jedné rodiny,“ pokračoval muž a dodal: „Doufám, že bude vláda k lidem a zbytku světa ohledně toho, co se tu skutečně děje, upřímná.“
Čína skepticismus zbytku světa ohledně oficiálních statistik kritizuje. „Čína a čínský lid určitě získají konečné vítězství nad pandemií,“ prohlásil dnes mluvčí čínské komunistické strany v oficiálních národních komunistických novinách People’s Daily.
WHO v Číně
Světoví experti opakovaně varují, že nekontrolované šíření viru v tak obrovské populaci zvyšuje rizika vzniku nových mutací nebezpečných pro celý svět. WHO několikrát naléhala na čínskou vládu, aby poskytla skutečné údaje o šíření viru v zemi a počtu zemřelých.
Ta ovšem statistiky neposkytla, což vedlo k domněnkám, že se Peking snaží skutečný rozsah pandemie v zemi ututlat. Například v úterý oznámila Čína pět nových úmrtí s covidem-19. Celkový počet činí podle oficiálních údajů 5 258. To je v globálním měřítku podezřele málo.
Britská zdravotnická společnost Airfinity uvedla, že v Číně zemře každý den asi 9000 lidí. V jedné ze šanghajských nemocnic podle svědků propukl chaos, když došlo k tlačenici starších lidí v přeplněných halách s provizorními lůžky, napsal deník Inverell Times.
Před jinou nemocnicí napočítal jeden svědek, který hovořil s Reuters, celkem sedm pohřebních vozů a osoby nesoucí žluté tašky. Ty se používají k přepravě těl zesnulých. Tašek přitom napočítal nejméně osmnáct.
Představitelé WHO se v úterý setkali s čínskými vědci. Organizace je požádala o předložení podrobných údajů o sekvenování viru, hospitalizacích, úmrtích a očkování. WHO by měla zveřejnit výsledky dnes na brífinku.
Čína otevřela své hranice světu. Některé země proto zavedly testování čínských cestovatelů. Mezi tyto státy patří například USA, Austrálie a Japonsko. Testy na covid-19 však stále vyžaduje i Čína po zahraničních turistech.