Jedna třetina Pákistánu pod vodou, londýnská předměstí v plamenech, hladomor desítek milionů lidí ve vyprahlé východní Africe, roztrhané domy a miliardové škody po hurikánu Ian na Floridě. Server Independent se ohlíží za největšími klimatickými katastrofami v loňském roce.
Rok 2022 přinášel jednu klimatickou katastrofu za katastrofou, napsal Independent. Asi tak nejvýraznější udeřila na Pákistán. Jedna třetina země skončila v létě pod vodou. Monzunové záplavy zabily přes 1700 lidí včetně téměř 500 dětí.
O své domovy přišlo téměř 8 milionů Pákistánců. Zemí se stále šíří nemoci přenášené vodou, ženy a dívky trpí na infekce močových cest, reprodukční problémy a komplikace během těhotenství.
Voda poničila 8000 mil silnic, 439 mostů a 2,3 milionu domů. Způsobila škody ve výši 40 miliard dolarů. Ekonomika v jihoasijské zemi přitom nebyla v dobrém stavu ještě před touto pohromou.
Cities ablaze and countries submerged: The worst climate disasters of 2022 https://t.co/zwAthKzik8
— Independent Climate (@indy_climate) January 3, 2023
Velké záplavy pak zabily stovky a z domovů vyhnaly miliony lidí v západní a střední Africe. Více než 40 osob pak zahynulo při bleskových záplavách letos v létě ve venkovské oblasti amerického státu Kentucky.
Etiopie, Somálsko a Keňa již pátý rok v řadě pořádně neviděli déšť, a tak trpí na největší sucho za posledních 40 let. To zničilo úrodu, což vedlo ke smrti 10 milionů hospodářských zvířat.
Hladomoru čelí miliony lidí závislých na malých farmách a pastevectví. V celém Africkém rohu sucho ovlivňuje nejméně 36 milionů lidí, včetně asi 9 milionů žen v reprodukčním věku, v jejichž případě navíc vznikají rizika genderového násilí.
Independent napsal, že na hřbitově ve městě Baidoa v Somálsku pohřbili 230 dětí zemřelých na hlad. Pět milionů dětí a 1,3 milionu těhotných či kojících žen v Somálsku trpí na podvýživu.
Přímý dopad oteplování
Přes Floridu se v září prohnal hurikán páté kategorie Ian. S sebou odnášel střechy, ale i celé domy a na pobřeží tvořil vlny o velikosti dvoupatrové budovy. Velké čluny a jachty přitom rozházel po silnicích jako hračky do koupele.
Bouře zabila přes stovku lidí, kteří se většinou utopili ve svých domovech či automobilech. Podle globální pojišťovny Swiss Re způsobil Ian škody v hodnotě mezi 50 až 65 miliardami dolarů. Gvernér Floridy Ron DeSantis jej popsal jako 500letou bouři.
Portoriko se stále vzpamatovává z hurikánu Fiona, jihozápad Japonska z tajfunu Nanmadol. V obou případech přinesly bouře silný vítr a déšť. Čínu naproti tomu zasáhlo nejsilnější horko od začátku vedení záznamů v roce 1961.
Po celé jižní Číně ve městech i na venkově naměřily teploměry 40 stupňů Celsia. Jinak masivní Modrá řeka připomínala spíše potůček, vyschnutí koryta vedlo k výpadkům elektrického proudu.
Poblíž města Čchung-čching vznikly lesní požáry. Úřady evakuovaly 1500 lidí, někteří místní se ochlazovali v bunkrech z druhé světové války. Extrémní vedra však zasáhla i Evropu. Vinou extrémního horka zahynulo v západní Evropě přes 20 000 lidí.
Spojené království hlásilo poprvé historii teploty nad 40 stupňů. V městečku Coningsby naměřili rekord 40,3 stupně Celsia. Tato vedra připravila vyprahlou půdu pro nezkrotné požáry.
S plameny bojovali hasiči v Portugalsku, Německu, ve Francii, ale také v Řecku. Nejhorší situace ovšem nastala ve francouzské oblasti Gironde, kam přijely na pomoc stovky hasičů ze sousedních zemí.
Ať už se bavíme o povodních, bouřích, suchu a požárech, všechny tyto katastrofy mají jedno společné. Globální oteplování. Vědci se shodují, že lidské emise činí tyto události nepředvídatelnější, vytrvalejší a destruktivnější.