Energetická krize podtrhla důležitost odklonu od ropy a plynu a urychlení přechodu k čisté nule, prohlásila skotská premiérka Nicola Sturgeon před zveřejněním návrhu nové energetické strategie. Současná krize podle političky ukázala, jak zranitelný současný energetický systém v zemi je. Informují o tom BBC a The National.
Skotská vláda by měla během úterý představit návrh nové energetické strategie. Premiérka Nicola Sturgeon ještě předtím uvedla, že současná světová krize ukázala, jak zranitelný energetický systém v zemi je, píše server BBC News.
„Současná energetická krize ukázala, jak zranitelný je náš energetický systém vůči mezinárodním cenovým šokům, a zároveň odhalila potřebu strukturální reformy, která zajistí cenovou dostupnost pro spotřebitele,“ řekla Sturgeon.
Sturgeon says shift to renewables must be accelerated https://t.co/vUJ0T3q98P
— BBC Science News (@BBCScienceNews) January 10, 2023
Strategie má stanovit podmínky potřebné k dekarbonizaci Skotska v nadcházejících desetiletích. „V tomto desetiletí musíme nasměrovat Skotsko k energetickému systému, který splní výzvu stát se do roku 2045 zemí s čistou nulou,“ prohlásila Sturgeon.
Hovořila o důležitosti zajistit, aby Skotsko dodávalo po spravedlivém přechodu z fosilních paliv bezpečnou a dostupnou energii všem domácnostem a firmám. Skotská charitativní organizace Friends of the Earth Scotland je však skeptická.
Skotští ministři by měli podle ní stanovit konečné datum pro odklon od fosilních paliv a naplánovat cestu k budoucnosti s obnovitelnými zdroji. „Tohle je v oblasti klimatické krize zasedání desetiletí,“ řekla vedoucí kampaní organizace Mary Church. „Ministři musejí zajistit, aby plán stanovil konečné datum pro fosilní paliva a zavázal se k postupnému vyřazování ropy a plynu,“ dodala.
Kontroverzní těžba v Severním moři
Skotsko se v roce 2017 zavázalo k polovině energie v zemi vyprodukované z obnovitelných zdrojů. V posledním čtvrtletí roku 2022 bylo z obnovitelných zdrojů v zemi vyprodukováno 26,7 procenta energie.
Britská vláda se snaží urychleně odklonit od fosilních paliv. Minulý rok vyrobilo Spojené království rekordní množství elektřiny větrnými elektrárnami. Kvůli energetické krizi, výsledku války na Ukrajině, se ale stále musí spoléhat na fosilní paliva.
Proto minulý rok britská vláda spustila kolo udělování licencí pro těžbu ropy a plynu v Severním moři. Celkem by měla udělit více než stovku licencí, což kritizují klimatičtí aktivisté.
Právě tohle byl jeden z důvodů, proč vznikla aktivistická skupina Just Stop Oil. Výbor pro environmetální audit vládu Spojeného království vyzval, aby stanovila datum ukončení udělování těchto licencí.
Minulý rok byl nejteplejším v historii Británie. Letní teploty se tam vyšplhaly až nad 40 stupňů Celsia. Jinak tomu podle deníku The National nebylo ani ve Skotsku. OSN už v říjnu varovala, že svět spěje k oteplení o 2,8 stupně do konce století.