Memoáry prince Harryho vyšly oficiálně v úterý, přičemž ve Španělsku se kniha dostala na pulty některých knihkupectví už minulý týden. V médiích pak rezonovalo několik témat, včetně služby mladšího syna britského krále Karla III. v Afghánistánu. Tvrzení, že se ve své nové knize chlubí zabitím 25 bojovníků Tálibánu, nicméně Harry podle serveru BBC označil za „nebezpečnou lež“.
Princ sklidil kritiku za to, jak ve svých pamětech s názvem Spare (Náhradník) hovořil o zabitých lidech. Někteří vojenští představitelé uvedli, že nebylo správné mluvit o mrtvých jako o „šachových figurkách“, napsal server BBC.
Harry však v americké televizi obvinil tisk, že jeho slova vytrhl z kontextu, přičemž podle něj takové překrucování ohrožuje jeho rodinu. Své výroky také obhajoval a uvedl, že chtěl snížit počet sebevražd veteránů.
„Without a doubt, the most dangerous lie that they have told, is that I somehow boasted about the number of people I killed in Afghanistan.“ — Prince Harry tells #Colbert, adding that his „words are not dangerous,“ but the spin on his „words are very dangerous.“ #Spare pic.twitter.com/FnjEZ0QnQl
— The Late Show (@colbertlateshow) January 10, 2023
Kniha Spare, která vyšla v úterý, se stala nejrychleji prodávanou knihou literatury faktu ve Velké Británii v historii. Prodalo se přibližně 400 000 výtisků, přestože mnoho úryvků uniklo do tisku ještě před oficiálním vydáním.
V rozsáhlém rozhovoru se Stephenem Colbertem v pořadu The Late Show – prvním, který poskytl po zveřejnění podrobností z knihy – Harry hovořil o svém narušeném vztahu s bratrem a napadl „bigotní“ britský tisk. Ve svém odsouzení mediálního pokrytí vévoda ze Sussexu prohlásil, že média se záměrně rozhodla vytrhnout jeho výpověď z kontextu.
Moje slova nejsou nebezpečná, jejich překrucování je, míní Harry
„Bezpochyby nejnebezpečnější lež, kterou [média] vyslovila, je, že jsem se nějak chlubil počtem lidí, které jsem v Afghánistánu zabil,“ řekl Harry. „Kdybych někoho slyšel, že se takovou věcí chlubí, rozzlobil bych se. Ale je to lež. Je to opravdu velmi znepokojující, že jim to prochází… Moje slova nejsou nebezpečná. Překrucování mých slov je však velmi nebezpečné pro mou rodinu. A to je jejich volba,“ uvedl princ.
Podle svých slov chtěl být autor pamětí ohledně zkušeností z Afghánistánu upřímný a dát veteránům prostor, aby se mohli podělit o své zkušenosti „bez jakéhokoli studu“. „Mým cílem a snahou při sdílení těchto detailů bylo snížit počet sebevražd [veteránů],“ dodal Harry.
V knize Spare princ Harry poprvé prozradil, že během dvou misí v afghánské oblasti Helmand zabil 25 nepřátelských bojovníků. „Nebyla to statistika, která by mě naplňovala pýchou, ale ani jsem se za ni nestyděl,“ napsal v memoárech.
„Když jsem se ponořil do žáru a zmatku bitvy, nepřemýšlel jsem o nich jako o 25 lidech. Nemůžete zabíjet lidi, pokud je vnímáte jako lidi,“ pokračoval Harry. „Popravdě řečeno, nemůžete lidem ublížit, pokud je vnímáte jako lidi. Byly to šachové figurky odstraněné ze šachovnice, zlí lidé eliminovaní dříve, než zabijí ty dobré,“ popsal své pocity.
Medializované úryvky, které unikly do tisku ještě před vydáním knihy, vyvolaly kritiku osobností z řad armády
Bývalý velitel britských jednotek v Afghánistánu plukovník Richard Kemp řekl BBC, že přirovnání mrtvých bojovníků Tálibánu k šachovým figurkám jej znepokojilo. Podle Kempa může takový popis představovat vodu na mlýn pro „propagandu nepřítele“.
Armádní veterán ve výslužbě plukovník Tim Collins, známý především svým strhujícím projevem před začátkem války v Iráku v roce 2003, prohlásil, že princovy výroky o počtu zabitých jsou hloupé, přičemž „my neděláme zářezy na pažbě pušky, nikdy jsme to nedělali“.